اخبار و مقالات

انواع آهن آلات ساختمانی

آهن-آلات-ساختمانی

انواع آهن آلات ساختمانی

آهن آلات ساختمانی  طبق تاریخچه شکل گیری شامل نامگذاری های مشخصی بوده اند. برای مثال یکی از اولین انواع آهن آلات ساختمانی تیرآهن است. تیر ساختمانی یا Beam پیش از این که از آهن یا فولاد ساخته شود. در ساختمان ها به شکل چوبی مورد استفاده قرار می گرفته است. بعد از تولید تیرهای فولادی نام تیرآهن به آن اطلاق گردیده. تیرآهن یا steel beam از نظر تاریخچه کاربرد این نام را گرفته است. اما طبق شکل نیز نام منحصر به فردی دارد. اصطلاح تیرآهن به معنی تیر آهنی با شکل سطح مقطع I انگلیسی است.

به همین دلیل انواع آهن آلات ساختمانی نیز بر حسب شکل سطح مقطع آنها نامگذاری می نمودند. بایستی توجه داشت دسته ای از محصولات فولادی نیز وجود دارند. که شکل سطح مقطـع معینی نمی توان برای آن ها در نظر داشت. برای مثال توری ها یا رابیتس های گالوانیزه. اگر چه این محصولات در ساختمان استفاده می شوند. ولی در زمره پروفیل ها به حساب نمی آیند. با این حساب دو دسته اصلی در آهن آلات ساختمانی مشاهده می گردند:

پروفیل های ساختمانی

طبق آنچه که گفته شد پروفیل های ساختمانی دسته ای از آهن آلات ساختمانی محسوب می شوند. که شکل سطح مقطع آن ها در طول آن ها ثابت است. کلمه پروفیل از profile یا به عبـارتی شـکل ظاهری گرفته شده است. این نوع از آهن آلات ساختمانی به ۲ دسته عمده تقسیم بندی می شوند:

  • پروفیل ساختمانی باز

اگر سطح مقطع پروفیل تشکیل دهنده یک شکل هـندسی باز باشد. این مدل پروفیل ساختمانی را پروفیل باز می نامند. نمونه ی دیگر این پروفیل ها نبشی، ناودانی، تیرآهن، پروفیل زد، سی پرلین و… است.

  • پروفیل ساختمانی بسته

اگر که سـطح مقطع پروفیـل تشکیل دهنده یک شکل هندسـی بسته نظیر مربع، دایره یا مستطیل باشد. به آن پروفیل ساختمانی بـسته می گویند. قوطی پروفیل ساختمانی، لوله داربستی، ستونی ساختمانی و لوله مبلی در زمره ی این نوع پروفیل ها محسوب می شود.

آهن-آلات-ساختمانی

فولادهای ساختمانی

دیگر محصولات فولادی که در ساختمان سازی کاربرد بیشتری دارند. اما مانند پروفیل ها شامل شکل سطح مقطع مشخصی نمی باشند، فولادهای ساختمانی نام دارند. این نوع فولادها می توانند به شکل ورق باشند مثل ورق های سیاه، ورق گالوانیزه یا ورق روغنی و در ضمن ورق های رنگی، می توانند نظیر محصولات مفتولی به صورت توری یا سیم مورد استفاده قرار گیرند.

لازم به ذکر است که انواع میلگرد به خصوص میلگرد آجدار نیز عملا از مهم ترین آهن آلات ساختمانی محسوب می شوند. میلگردها نیز به علت داشتن شکل سطح مقطع مشخص در یک طول عملا پروفیل محسوب می شوند. این نوع آهن آلات ساختمانی بیشتر به مقاطع فولادی یا مقاطع فولادی مشهور هستند.

آهن به طور خالص ماده‌ ای شکننده و سخت است. که به عنوان فلز گروه هشتم جدول تناوبی عناصر طبقه‌ بندی شده و چهارمین عنصر رایج در پوسته زمین می‌ باشد. فرض بر این است که بیشترین بخش هسته زمین (پنج درصد) و آهن حدود ۹۵ درصد از کل فلزات تولیدی در جهان است. به همین دلیل به عنوان پرکاربردترین فلز شناخته می‌ شود.

لازم به ذکر است که شما می‌ توانید برای مشاهده آخرین قیمت آهن، به سایت نوسازان فولاد آباد صنعت مراجعه نمایید

محصولات فولادی ساختمانی

ورق های فولادی

ورق های فولادی که دارای ورق سیاه یا ورق نورد گرم Hot rolled steel plate، ورق روغنی Cold rolled steel plate، ورق گالوانیزه و ورق رنگی فولادی می باشند. نیز در ساختمان سازی به کار برده می شوند. اما دامنه استفاده از آن ها را می توان از بنیادی ترین قسمت های ساختمان سازی مانند فونداسیون تا مرحله نازک کاری ساختمان و ساخت تجهیزات ساختمانی وسعت داد.

میلگرد

میلگرد‌ها شامل میلگرد آجدار، میلگرد ساده و میلگرد کلاف هستند. و در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوان دارند. میلگردها جهت بهبود مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود اینکه بتن خاصیت کششی ضعیفی دارد. اما قابلیت متراکم سازی زیادی دارد. به علت افزایش طول فولاد در شرایط دمایی بالا که مشابه با بتن می باشد میلگرد ها به صورت فولادی تولید می شوند.

آهن-آلات-ساختمانی

لوله گازرسانی

لوله های ساخته شده مورد قبول استانداردهای گازرسانی و تاسیسات از دیگر محصولات فولادی می باشد. که در ساختمان سازی هم به شکل لوله گازرسانی روکار و هم به شکل لوله گازرسانی توکار مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله گالوانیزه تست آب

این نوع لوله ها نیز استفاده های تاسیساتی و آبرسانی دارند.

سیم مفتول

از سیم مفتول یا Steel wire rod بیشتر در قسمت آرماتور بندی و تولید فونداسیون ساختمان استفاده می شود. سیم مفتول برای کارخانه تولیدی یک محصول نهایی است. و برای کارگاه های تولیدی محصولات مفتولی یک متریال خام محسوب می شود.

رابیتس گالوانیزه

رابیتس گالوانیزه برای انجام پلاستر و همچنین در ساخت و تولید قطعات پیش ساخته گچی و دکوراسیون ساختمانی کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *