اخبار و مقالات

انواع پروفیل آلومینیومی

انواع پروفیل

پروفیل آلومینیومی

انواع پروفیل آلومینیومی صنعتی و کاربرد های آنها را در صنعت و ساختمان در این مقاله شرح داده ایم. پروفـیل آلومـینیم صنعتی به دلیل سبک بودن، استحکام بالا، رسانایی خوب الکتریسیته و … در بسیاری از صنایع مختلف خودروسازی، کشتی سازی، فضا پیماها، ساختمان ها، تولید دکل های برق و … کاربرد فراوانی پیدا کرده اند.

همین موضوع باعث گسترش تولید پروفـیل آلومـینیوم در ایران شده است و به دلیل نیاز بالا در تمامی صنایع به این فلز، بهتر است تولید و فروش انواع پروفیل آلومینیومی توسط تولیدکنندگان پروفیل آلومینیوم هم بیشتر شود .در ادامه قصد داریم میزان مصرف آلومینیوم در بخش های مختلف صنعت را بازگو کنیم. در صنایع مربوط به حمل و نقل سهم استفاده از آلومینیوم حدود ٢٦ درصد می باشد که نشان دهنده استفاده زیاد از پروفـیل آلومینیوم میباشد، صنایع مربوط به بسته بندی مواد با استفاده از کاغذهای آلومینـیومی حدود ٢٠ درصد می باشد.

انواع پروفیل آلومینیومی

پنجره آلومینیومی ساده

این نوع پروفیل در ایران در دو نوع ST و Coronet تولید میشوند. پنجره ST  به دلیل عایق هوا، حرارت و دما و نیز دارای قفل مناسب نبست به coronet  در بازار اهمیت بیشتری دارد. پنـجره coronet  عایق بندی و یراق آلات ضعیفی دارد و در برابر ورود گردو غبار، دود به داخل ساختمان عایق مناسبی نیست.

پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پنـجره آلومینیـومی ترمال بریک عایق بسیار خوبی در برابر حرارت است این پنجره به دلیل استفاده از تسمه ای با جنس پلی آمید قدرت تحمل حرارت آن  تا 220 درجه سانتی گراد است. در این نوع پروفـیل لایه بیرونی چارچوب و لنگه از لایه داخلی آن جدا است.

پروفیل آلمنیومی

پنجره چوب آلومینیومی

پنجره چوب آلومینیومی یک پروفیل ترکیبی است که لایه داخلی آن از جنس چوب و لایه بیرونی آن از جنس آلومینیوم است.

کاربرد پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم کاربردهای وسیعی در صنعت ساخت و ساز دارد. سایر کاربرد های پروفتیل آلومینیوم به شرح زیر است:

 • برای ساخت قوطی کنسرو، بسته بندی نیمه مقاوم غذا
 • در صنایع پزشکی و داروسازی
 • استفاده صنعت برق
 • ساخت ماشین آلات و تجهیزات
 • استفاده در ساخت لوازم بادوام و استقامت بالا

انواع پروفیل آلومینیم صنعتی و محبوبیت آن نسبت به سایر فلزات

انواع پروفیل آلومینـیم صنعتی و پروفـیل های فولادی دو فلز بسیار پرکاربرد در صنعت هستند که هریک خواص شیمیایی خاص خود را دارند. اما انواع پروفیل آلومـینیومی صنعتی نسبت به فولاد محبوبیت بیشتری پیدا کرده. و امروزه مورد توجه بسیاری از مهندسان قرار گرفته است. از جمله خواص فوق العاده آن عبارتند از:

 1. دارا بودن قیمت مطلوب
 2. انعطاف پذیری بسیار بالا
 3. می توان به راحتی آن را تغییر شکل داد
 4. دارای چگالی پایینی می باشد
 5. داشتن استحکام بالا
 6. خاصیت ضد زنگ
 7. رسانای الکتریسیته

اما برای این که بتوانیم در مقاطع پروفـیل آلومینـیوم تغییر شکل داده. و تنوع ایجاد نماییم. باید آن را با استفاده از روش های خاصی تولید کنیم. که مناسب با کار صنایع باشد. به همین علت برای تولید پروفیـل آلومینیم می توان از سه روش استفاده کرد: استفاده از نورد، ریخته گری و روش اکستروژن.

اما در صنایع مختلف با توجه به تولید محصولات خاص، انواع پروفـیل آلومینیومی بسیار زیادی هم ساخته می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نبشی آلومینیومی
 • لوله آلومـینیومی
 • پروفتیل آلومینیم ترمال بریک
 • پروفیـل آلومینیوم اختصاصی
 • پروفیل صنعتی آلومینیوم
 • پروفیل آلومینـیوم لورنزو
 • قوطی آلومینیومی و …

انواع پروفیل آلومینیوم صنعتی

پروفیل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 20*20

اندازه مقطع این پروفیل 20*20 میلمتر، slot اسلات 6 میلیمتر، وزن 375 گرم بر متر که از جنس آلومینیوم است و توسط آنودایز نقره ای آبکاری می شوند. این نوع پروفیل برای ساخت فرم های کوچک و شاسی با استحکام کم بکار می روند.

پروفیل

پروفیل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 25*25

اندازه مقطع این پروفیل 25*25 میلمتر، slot اسلات 6 میلیمتر، وزن 400 گرم بر متر که از جنس آلومیـنیوم است. براس ساخت فریم تا چهارچوب زمانی که پروفیل 20*20 پاسخگو نیست از این نوع پروفیل استفاده میشود.

پروفیل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 30*30

اندازه مقطع این پروفیل 30*30 میلمتر، slot اسلات 8 میلیمتر، وزن 790 گرم بر متر که از جنس آلومینیوم است. این نوع پروفیل برای ساخت فرم  و کاور به کار می روند گرچه استحکام خوبی ندارند اما برای ساخت کاور گزینه ی مناسبی است و از نظر اقتصادی نیر مقرون به صرفه است.

پروفیل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 40*40

اندازه مقطع این پروفـیل 40*40 میلمتر، slot اسلات 10 میلیمتر، وزن 1.35 کیلوگرم بر متر که از جنس آلومینیـوم است. این نوع پروفیل استحکام بالایی دارند و نسبتا سنگین هستند و برای ساخت شاسی مورد استفاده قرا میگیرند.

پروفیل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 45*45

اندازه مقطع این پروفیل 45*45 میلمتر، slot اسلات 10 میلیمتر، وزن (1.07،1.36،2) کیلوگرم بر متر که از جنس آلومینیـوم است. پروفـیل آلومیـنیوم 45*45 دارای 3 سایز سبک، متوسط و سنگین در استاندارد بین المللی است و کاربرد این نوع پروفیل در ساخت شاسی با استقامت بالا می باشد.

پروفـیل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 60*60

اندازه مقطع این پروفـیل 60*60 میلمتر، slot اسلات 10 میلیمتر، وزن 2.1 کیلوگرم بر متر که از جنس آلومینیوم است. این نوع پروفیل دارای ابعاد بزرگی است و برای فریم های صنعتی و فریم های پارتیشن بندی بسیار مناسب است.

پروفیل آلومینیـوم دارای شیار صنعتی 80*80

اندازه مقطع این پـروفیل 80*80 میلمتر، slot اسلات 10 میلیمتر، وزن 2.93 کیلوگرم بر متر که از جنس آلـومینیوم است. این پروفـیل سنگین بسیار حجیم و گران قیمت است و در ساخت دستگاه های بزرگ و سازه های پارتیشنی مانند نمایشگاه ها استفاده میشود.

پروفیـل آلومینیوم دارای شیار صنعتی 90*45

اندازه مقطع این پروفیل 90*45 میلمتر، slot اسلات 10 میلیمتر، وزن (3.2، 2.7، 2) کیلوگرم بر متر که از جنس آلومیـنیوم است. پروفیل آلومینیوم 90*45 دارای 3 سایز سبک، متوسط و سنگین در استاندارد بین المللی است و کاربرد این نوع پـروفیل در ساخت ستون در شاسی استفاده میشود.

پروفـیل آلومیـنیوم دارای شیار صنعتی 80*40

اندازه مقطع این پروفیل 80*40 میلمتر، slot اسلات 10 میلیمتر، وزن 2.1 کیلو گرم بر متر که از جنس آلومینیوم است. پروفیل 80*40 دارای استحکام بسیار بالا مس باشد و نسبت به دیگر پروفیل ها وزنی متوسط دارد و به عنوان ستون قابل استفاده می باشند.

1 دیدگاه در “انواع پروفیل آلومینیومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *