اخبار و مقالات

تفاوت ورق و تسمه فولادی چیست؟

تسمه-فولادی

تسمه فولادی چیست؟

به مقطعی که اختلاف عرض با ضخامت آن بالا باشد تسمه فولادی گفته می شود. تسمه از برش های یکپارچه و صاف بر روی سطح ورق فولادی ایجاد می گردد. تسمه های استیل ضد زنگ در مقابل خوردگی مقاوم می باشند. و در درجه اول در صنایع شیمیایی، غذایی، تولید لاستیک و… کاربرد بسزایی دارد. مدل های مختلف تسمه های موجود در بازار آهن شامل تسمه نورد گرم و سرد، تسمه گالوانیزه، تسمه استنلس استیل و تسمه الومینیوم و دیگر آلیاژ ها می باشند. قیمت تسمه کاملا وابسته به قیمت ورق سیاه است.

تسمه فولادی بر اساس کیفیت و اندازه دارای کاربردهای وسیعی می باشد از جمله:

 • تولید وسایل منزل شامل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، هودهای آشپزخانه
 • برای بسته بندی انواع چوب، پروفیل، شیشه و…
 • ساخت نرده، تولید درب و پنجره، بادبند، حفاظ و پله
 • در تولید کابل برق، دوچرخه، لوازم خانگی، ترانسفورماتور
 • از کاربرد اصلی تسمه فولادی، گریتینگ است.

تولید تسمه فولادی

تسمه فولادی به دو روش نورد و ماشین کاری تولید و به بازار عرضه می شود. محصولات حاصل از این ۲ روش علاوه بر فرآیند تولید در ماده اولیه و نوع کاربرد نیز متفاوت هستند. از شمش فولادی برای ماده اولیه در روش نورد و از ورق فولادی در روش ماشین کاری به کار برده می شود. گرچه تولید کنندگان تسمه را مطابق با ابعاد مورد نیاز کاربر برش می دهند. اما تسمه در بازار فولاد به طول های 6 و 12 متر به صورت رول یا تخت می باشد.

تولید تسمه به روش نورد

در این روش شمش فولادی در کوره پیش گرم با درجه حرارت 1200 درجه سانتی گراد گداخته می گردد. سپس ماده گداخته شده با عبور از چندین ردیف غلتک در خط تولید، نورد شده و در هر مرحله به صورت و ابعاد نهایی نزدیک می گردد. بعد از تولید تسمه فولادی، محصول دمای بالایی در حدود 700 درجه سانتی گراد دارد. به همین علت تسمه ها با کمک غلتک به بستر خنک کننده منتقل می گردند. تا در مجاورت هوا خنک شوند. در نهایت تولید تسمه با بریدن ابتدا و انتهای مقاطع پایان می یابد. طول استاندارد این مقطع 6 و 12 متر است. ولی با توجه به نیاز مشتری برش داده می شود. به این تسمه تولید شده به روش نورد، تسمه فابریک گفته می شود.

تسمه-فولادی

تولید تسمه به روش ماشین کاری

در روش ماشین کاری، تسمه از ورق فولادی تولید می شود. در این روش رول ورق را باز نموده و درون دستگاه گیوتین قرا می دهند. گیوتین ورق فولادی را برش می دهد. و از آن جایی که برش تاب برمیدارد. با اتو کشی این مشکل را برطرف می نمایند. به عبور ورق تاب دار از غلتک های نورد اتوکشی گفته می شود. کیفیت تسمه در این روش به کیفیت ورق فولادی وابسته می باشد.

انواع تسمه فولادی

تسمه نوردی

تسمه نوردی از قراضه آهنی و یا بازیافت تولید می شود. اغلب این محصول در کارگاه تولید می شود.

تسمه فابریک

زمانی که از شمش فولادی در مراحل گوناگون در نورد گرم و سرد به تسمه تبدیل می گردد. به آن تسمه فابریک گفته می شود. تسمه فابریک در مقایسه با تسمه نوردی کیفیت بیشتری دارد.

تسمه فولادی ترانس

به تسمه ای که از برش ورق فولادی تولید می گردد. تسمه ماشین کاری می نامند. این نوع تسمه کیفیت فوق العاده ای دارد.

تسمه ترانس

با کیفیت ترین نوع تسمه تسمه ترانس می باشد. برای تولید تسمه ترانس از ۳ مدل تسمه ای که در بالا مطرح شده به کار برده می شود. تلورانس این تسمه صفر است و همینطور سطح آن کاملا صیقلی است.

تسمه-فولادی

تولید ورق فولادی

ورق فـولادی در انواع و متریال های مختلفی تولید می شود. و شامل انواع گوناگونی است از جمله:

 • ورق سیاه
 • ورق گالوانیزه
 • ورق رنگی
 • ورق روغنی
 • ورق استیل
 • ورق اسیدشویی

ورق در ابعاد و ضخامت های گوناگونی تولید می شود. و دارای کاربردهای وسیعی در صنایع ساختمانی، خودروسازی، تانکرسازی، لوازخانگی، صنایع سازه هواپیما، کشتی سازی و…

تولید ورق به ۲ صورت نورد گرم و نورد سرد است. در اصل ورق سیاه از روش نورد گرم و ورق روغنی از نورد سرد تولید می گردد. کیفیت و قیمت ورق نورد سرد بیشتر از ورق نورد گرم است.

 • تولید ورق به روش نورد گرم

ابتدا شمش های گداخته شده در دمای 1100 درجه سانتی گراد با آنالیزهای شیمیایی به سوی خط تولید حرکت می نمایند. سپس لایه های اکسیدی ضخیم که بصورت فلس بروی تختال تشکیل شده اند زدوده می گردند. آنگاه اسلب را با استفاده از دستگاه رول پرس تا ضخامت و عرض مشخصی فشرده می نمایند. در نهایت تختال نازک شده و هنوز حالت گداخته دارد. در باکس جم آوری کویل به صورت کلافی پیچیده می گردد. کلاف را باز و ابتدا و انتهای آن را به کمک گیوتین جدا می کنند. بعد از آن مرحله اکسیدزدایی و خنک سازی ورق انجام می پذیر.د و ورق به سوی رول جم کن رفته و در نهایت لیبل بندی می گردد.

 • تولید ورق به روش نورد سرد

در فرآیند نورد سرد که بعد از عملیات نورد گرم که بروی ورق سیاه انجام می شود. ضخامت ورق کاهش می یابد. در این عملیات کریستال های شکل دهنده فولاد تغییر شکل می یابند یا به اصطلاح دفرمه می شوند. پس از آن عملیات آنیل کردن برای انجام تبلور صورت می گیرد. این پروسه موجب افزایش خاصیت انعطاف پذیری ورق خواهد شد. در آخر مرحله اسید شویی انجام می گردد. تا بوسیله آن سطح ورق از هرگونه اکسید زدوده شود.

مقایسه تسمه و ورق فولادی

تسمه و ورق فولادی در زمینه های گوناگون با همدیگر متفاوت می باشند. یکی از تفاوت های عمده این ۲ محصول کاربردشان است. از تسمه در مواردی به کار برده می شود. که نیاز به استحکام و مقاومت بیشتر دارد. تسمه و ورق هر ۲ بصورت نوردی تولید می شود. که بسته به نوع محصول مراحل و دمایی که نورد انجام می گیرد. با همدیگر متفاوت است. تسمه و ورق هر ۲ دارای ابعاد و ضخامت های گوناگونی می باشند. در حقیقت تسمه زیر مجموعه ای از ورق فولادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *