اخبار و مقالات

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

بررسی عوامل موثر بر قیمت میلگرد بر اساس این که میلگرد یکی از مصالح مهم و جدا نشدنی در امر ساختمان سازی است. از اهمیت خیلی بالایی برخوردار می باشد. بی شک بدون وجود میلگرد در صنعت ساخت و ساز، سازه با مشکل اساسی و کمبود مقاومت در مقابل بلایای طبیعی روبرو می گردد. و نمی توان هیچ پروژه ای را بدون استفاده از آن به پایان رساند. در نتیجه قیمت میلگرد به علت اهمیتی که در صنعت دارد. بعضا روند صعودی و گاه نزولی طی می نماید. و همیشه قابل توجه افراد زیادی است. هدف از نوشتن این مقاله بررسی ۶ عامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد است اگر شما هم فعال در این زمینه هستید این نوشته را مطالعه نمایید.

چه عواملی بر قیمت میلگرد اثر می گذارند؟

مراحل بررسی قیمت میلگرد در بازار آهن، امری خیلی پیچیده است اما در ادامه این نوشته به معرفی دوازده مورد از فاکتور های مؤثر بر قیمت روز میلگرد پرداخته شده است.

فاکتورهای کلی عوامل موثر بر قیمت انواع میلگرد

 • هزینه مواد اولیه
 • میزان عرضه و تقاضا در بازار
 • بازه زمانی خرید در سال
 • نوسانات قیمت ارز
 • شرایط سیاسی و اقتصادی کشور
 • ایجاد تغییرات در صنایع
 • تورم جهانی
 • هزینه های مرتبط با حمل و نقل
 • شرایط آب و هوایی
 • شرایط حاکم بر کشور
 • میزان واردات و صادرات فولاد
 • دیگر و تمامی مشخصات فیزیکی و شیمیایی میلگرد

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

هزینه مواد اولیه تولید میلگرد

جهت تولید میلگرد مانند دیگر مقاطع به مواد اولیه نیاز می باشد. دو ماده اولیه ضروری جهت تولید میلگرد و دیگر مقاطع فولادی، ضایعات و سنگ آهن است. در نهایت مواد اولیه میتواند تأثیر زیادی بر قیمت میلگرد بگذارد. دلایل بسیاری برای نوسانات قیمت مواد اولیه وجود دارد. از جمله میزان عرضه و تقاضا، وجود به اندازه مواد اولیه در بازار و کنترل بوسیله تولیدکنندگان. از طرفی به این دلیل که سنگ آهن یکی از ترکیبات اصلی فولاد می باشد در نتیجه نوسانات قیمت آن بر قیمت میلگرد تأثیر مستقیمی دارد. از عواملی که موجب تغییر در قیمت سنگ آهن می گردد میتوان به نوسانات فصلی و عملیات معدنی اشاره داشت.

میزان عرضه و تقاضا برای محصول

یکی از عوامل اصلی که در تعیین قیمت میلگرد فولادی اثر دارد، میزان عرضه و تقاضا برای این محصول در بازار است. به این صورت که اگر عرضه میلگرد در بازار کم و تقاضا برای آن زیاد باشد، قیمت میلگرد افزایشی می گردد و در برابر آن با افزایش عرضه و کم تر شدن تقاضا قیمت آن در مسیر نزول قرار می گیرد. در آخر میتوان نتیجه گرفت تولید کنندگان، میزان عرضه و تقاضا را در قیمت میلگرد دخالت می دهند و یکی از عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد آجدار می دانند.

هزینه های مرتبط با حمل و نقل

همانگونه که می دانیم هر نوع حمل و نقلی از کامیون گرفته تا کشتی رانی و… نیاز به سوخت دارد. و از طرفی هزینه های حمل و نقل تحت تأثیر هزینه های نفت و سوخت بین المللی محاسبه می گردد. همچنین تعرفه حمل و نقل از دریای سیاه بصورت درصدی بر روی قیمت محصولات فولادی داخلی اثر می گذارد. در نهایت میتوان فهمید که هزینه های حمل و نقل جزء جدا نشدنی و یکی از عوامل موثر بر قیمت روز میلگرد است.

نوسانات قیمت دلار و تأثیر آن بر قیمت میلگرد

اگر دلار نوسان بیش از حدی داشته باشد بطور حتم تأثیر خود را بر قیمت میلگرد میگذارد. احتمالا برای شما سؤال باشد که قیمت دلار چه ارتباطی با قیمت روز میلگرد دارد؟ در جواب این سوال بایستی گفت به این دلیل که ایران کشور صادر کننده فولاد در جهان شناخته می شود. از این جهت کلیه قیمت ها مطابق با دلار محاسبه می شوند. در نیتجه با نوسانات قیمت دلار در بازار داخلی قیمت میلگرد هم دچار تغییر می گردد.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

بازه زمانی خرید

قیمت کالاهای مختلف در فصل های مختلف سال متفاوت است، به این دلیل که تغییرات آب و هوایی، تعطیلات و فصول گوناگون همه و همه مستقیماً بر قیمت ها اثر می گذارد. برای مثال می توان گفت تولید فولاد در زمستان با کاهش روبرو می گردد. و هزینه آن افزایش پیدا می کند و یا تقاضا در فصل های سرد سال به علت کمتر شدن پروژه های ساخت و ساز کاهش پیدا می کند. در نتیجه همگی می توانند دلیلی بر کاهش یا افزایش قیمت میلگرد باشند.

جهت آگاهی بیشتر میتوان تابستان سال 1400 را مثال زد که با گرم تر شدن هوا و افزایش نیروی برق، کشور با بحران بی برقی روبرو شده بود این موضوع تا حدی ادامه دار شد. که مسئولین چاره را در قطع کردن دوره ای برق دانستند. در آخر برق خیلی از کارخانجات و تولیدکنندگان محدود شد به شکلی که کارخانجات فقط در ساعات مشخصی از روز برق داشتند و افزایش قیمت میلگرد امری به طور کامل طبیعی و روشن بود.

تورم جهانی و تأثیر مستقیم آن بر قیمت میلگرد

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد فولادی، قیمت جهانی آهن، تورم جهانی و در اخر افزایش یا کاهش قیمت نهایی انواع میلگرد است. به این دلیل که کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به منظور کاهش هزینه های تولید خود، واحدهای تولیدی خود را به کشورهای در حال توسعه انتقال داده اند. در نتیجه تورم جهانی هم عاملی مؤثر بر قیمت روز میلگرد محسوب می گردد.

از دیگر فاکتورهای اثرگذار بر قیمت میلگرد می توان به نوع و مشخصات فیزیکی و شیمیایی خود میلگرد اشاره داشت. زیرا میلگردها در کارخانجات گوناگون با استانداردهای مختلفی تولید می گردند. در نتیجه میلگرد تولیدی با وزن، مقاومت و مشخصات مختلف تولید می گردد. و در آخر مطابق با مشخصات تولیدی، قیمت های متفاوتی هم به خود می گیرد.

کلام آخر در خصوص عوامل موثر بر قیمت میلگرد

به یاد داشته باشید عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد زیاد است. به همین علت روزانه افراد زیادی منتظر دستیابی به قیمت لحظه ای انواع مقاطع فولادی یا اطلاع از تغییرات قیمتی هستند. به همین دلیل به دنبال مرجع معتبری جهت مشاهده قیمت ها هستند. نوسازان فولاد آباد صنعت این دغدغه از فعالین بازار آهن را رفع نموده و روزانه بعد از اعلام قیمت بوسیله کارخانجات فولادی، تمامی قیمت ها را در سایت خود بارگذاری می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *