اخبار و مقالات

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

قیمت پروفیل و عوامل تاثیرگذار بر آن

عوامل موثر بر قیمت پروفیل و به خصوص قیمت پروفیل ساختمانی از جمله مواردی که خیلی مورد توجه سازندگان و پیمانکاران ساختمان قرار دارد. از آن جا که قسمت قابل توجهی از هزینه های ساخت و ساز را قیمت مقاطع فولادی و دارای پروفیل تشکیل می دهد. تغییرات قیمت آن میتواند بر قیمت نهایی ساختمان نیز تاثیرگذار باشد. عـوامل متعددی بر نوسان قیمت پروفیل تاثیر بسزایی دارد که میتوان آنها را به ۲ گروه تقسیم بندی نمود. عوامـل درونی و عوامل بیرونی. عوامل درونی آن دسته از عواملی می باشند که به ذات خود پروفیل مثل جنس، ابعاد، ضخامت و… برمی گردد. و عوامل بیرونی نیز به نرخ تورم، قیمت ارز و… اشاره دارد.

پروفیل فولادی

پروفیل یک مقطع فولادی طویل می باشد که در کلیه خود سطح مقطع یکسانی دارد. بسته به اینکه شکل مقطع پروفیل چیست میتوان نامهای گوناگونی را بر آن گذاشت. برای نمونه پروفیلی که مقطع آن به صورت دایره می باشد را لوله نام گذاری می کنند. پروفیلی که مقطع آن به شکل حرف U می باشد را ناودانی و اگر به شکل حرف L است آن را نبشی می نامند. به این صورت انواع گوناگونی از پروفیلهای فولادی در بازار موجود است که هر کدام کاربرد خود را دارند.

هر چند پروفیل یک لفظ عام می باشد و به انواع گوناگونی از مقاطع فولادی با سطح مقطع های متفاوت اشاره دارد ولی در کشور ما عنوان پروفیل بیشتر برای مقاطعی با سطح مقطع مربع یا مستطیل مورد استفاده قرار می گیرد.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

انواع پروفیل

پروفیل ها را از جهات گوناگون میتوان تقسیم بندی نمود. یکی از آن ها همانگونه که اشاره کردیم شکل سطح مقطع پروفیل می باشد. یک روش دیگر برای دسته بندی پروفیل ها توجه به باز یا بسته بودن شکل سطح مقطع میباشد. اگر دو لبه ی ورق سطح مقطع به هم رسیده باشند پروفیل را بسته می نامند. و در غیر این صورت پروفیل باز می گویند. برای مثال تیرآهن، نبشی و ناودانی از انواع پروفیل های باز می باشند و لوله و تیوب نمونه هایی از پروفیل های بسته محسوب می شوند.

پروفیل ها را از لحاظ جنس متریالی که با آن ساخته شده است. نیز میتوان گروه بندی نمود. پروفیلهای فولادی، پروفیلهای آلومینیوم، پروفیلهای گالوانیزه و پروفیل هـای UPVC چند نمونه از انواع خیلی مرسوم پروفیل می باشند که در ساختمان سازی نیز کاربرد بسیاری دارند.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

پروفیل از محصولات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. از پنجره ها تا چهارچوب درب ها از انواع پروفیل در ساختمان به کار برده می شود. (پروفیل در و پنجره)

به همین علت برای سازندگان ساختمان قیمت نهایی پروفیل های ساختمانی از اهمیت بالایی برخودار می باشند. ولی قیمت پروفیل نیز همانند خیلی از محصولات فولادی به طور دائم در حال نوسان می باشد. و به عوامل گوناگونی بستگی دارد که به بعضی از آن ها در ادامه اشاره خواهد شد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت پروفیل را میتوان به دو دسته تقسیم بندی نمود. عوامل درونی و عـوامل بیرونی. عوامـل درونی به آن دسته از عواملی می گویند که به قابلیت های خود پروفیل همانند جنس، ابعاد، ضخامت، سبک یا سنگین بودن و … بستگی دارد. ولی عوامل بیرونی گروهی از عوامل خارجی همانند نرخ دلار، عرضه و تقاضا، نرخ تورم، هزینه ی مواد اولیه، هزینه های انبارداری و حمل و نقل و… هستند.

از دیگر عواملی که بر قیمت پروفیل تاثیرگذارند میتوان به برند پروفیل اشاره داشت. کارخانه های گوناگون به  علت تکنولوژی، موقعیت، روش های متفاوت تولید، پروفیل را با قیمت های گوناگونی به بازار ارائه می نمایند.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

عوامل موثر بر افزایش و کاهش قیمت پروفیل

در کنار عوامل موثر بر قیمت پروفیل عواملی هم وجود دارد که در افزایش یا کاهش قیمت آن اثر می‌ گذراند. یکی از این عوامل نوسانات بازار ارز می باشد. با افزایش قیمت ارز، قیمت ماده اولیه تولید پروفیل‌‌ های گوناگون تغییر می‌ نماید. ظرف دهه گذشته و به‌ خصوص در طول چند سال اخیر، شاهد افزایش تصاعدی و برخی اوقات سریع نرخ ارز بوده‌ ایم. این افزایش، موجب افزایش قیمت پروفیل‌ های تولیدی و واراداتی موجود در بازار شده است.
از دیگر عوامل موثر بر افزایش و کاهش قیمت پروفیل، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. مساله تحریم‌ های جهانی بر علیه ایران
  2. تشنجات سیاسی و اقتصادی منطقه‌ ای و جهانی
  3. قیمت جهانی نفت و طلا
  4. نرخ تورم
  5. همه‌ گیری کرونا

نتیجه گیری

پروفیل‌ ها مقاطع باز یا بسته‌ ای می باشند که در دسته پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی قرار می‌ گیرند. البته کاربرد این قطعات در صنایع دیگر از جمله خودرو سازی را نیز نباید نادیده گرفته شود. در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت پروفیل پرداختیم. همچنین نحوه قیمت گذاری انواع پروفیل و عوامل موثر بر افزایش یا کاهش قیمت پروفیل نیز بررسی شدند. عامل اصلی تعیین‌ کننده در قیمت همه انواع پروفیل هزینه‌ هایی می باشد که جهت ساخت هر کیلو از پروفیل صرف می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *