اخبار و مقالات

فولاد و انواع آن

فولاد-2

فولاد چیست؟

یکی از اصلی ترین آلیاژهای آهن، فولاد می باشد. که سالیانه میلیون ها تن از آن در جهان ساخته می شود. و در صنایع مختلف به کار برده می شود. این عنصر از ترکیب آهن و کربن ایجاد می گردد. و استقامت آن نسبت به آهن سخت تر می باشد. به این دلیل که، کربنی که به آهن اضافه می شود. استحکام آن را افزایش می دهد. و انعطاف پذیری و شکنندگی آن را کاهش می دهد. افزودن سایر عناصر به فولـاد خواص گوناگونی به آن می بخشد. مثلاً کروم و نیکل, فولاد را ضد زنگ می کنند. منگنز سختی فولـاد را افزایش می دهد. نیکل مانع از خوردگی فولـاد می گردد. و تنگستن مقاومت فولاد را بالا می برد.

نحوه نامگذاری فولـاد ها

روش های متفاوتی برای نامگذاری فولـادها وجود دارد. یکی از برجسته ترین این راه ها نامگذاری فولاد طبق استاندارد DIN می باشد. استاندار DIN که متعلق به کشور آلمان است. یکی از پیشروترین استانداردها در زمینه متالورژی می باشد.

زدایش گاز و ناخالصی از فولـاد Killing

در هنگام تولید فولـاد، گازها و ناخالصی هایی در مذاب وجود دارند. که به همان گونه در فولـاد بعد از انجماد حضور می یابند. یکی از فرایند های تولید فولـاد زدودن این گازها و ناخالصی ها می باشد. این کار برای فولاد با کاربردهای مختلف به درصد متفاوتی صورت می گیرد.

به عنوان مثال در فولادهای Rst در مقایسه با فولـادهای St زدایش بیشتری از این نوع ناخالصی ها صورت می گیرد. از این رو فولـاد Rst برای مقاصد شکل دهی و کشش بیشتر به کار برده می شود. فولاد به دست از آمده بعد از مراحل زدایش ناخالصی ها را فولاد نرم یا Killed Steel نامیده می شود.

فولاد

انواع فولاد از نظر مقدار کربن

یکی از دسته بندی های مهم فولـاد که در زمان خرید بایستی به دقت به آن توجه داشته باشید. مقدار کربن استفاده شده در فولاد است که عبارت است از:

 • فولـاد کم کربن

فولاد کم کربن به گروهی از فولـادها گفته می شود. که میزان استفاده از کربن در ساختار آن ها حدود ۰/۲۵ درصد است. هر چه میزان کربن کمتر باشد. خاصیت جوش پذیری فولـاد افزایش می یابد, به همین علت فولادهای کم کربن از قابلیت جوشکاری و ماشین کاری فوق العاده ای برخوردار هستند. و لحیم کاری آنها به راحتی انجام می پذیرد. تولید فولـاد کم کربن آسان است. و پیچیدگی خاصی ندارد. به همین دلیل این فولاد در مقایسه با دیگر فولادها به میزان بالاتری تولید می گردد. و سهم بالاتری از فولـادهای تولید شده در دنیا را به خود اختصاص داده است. از فولـاد کم کربن در ساخت سازه های فلزی, لوله سازی و صنایع خودروسازی استفاده می شود.

 • فولاد با کربن متوسط

میزان استفاده از کربن در این نوع فولـاد حدود  ۰/۲۵ تا ۰/۶۵ است. مقاومت این فولـاد متوسط است. و قابلیت اجرای عملیات حرارتی بر روی آن کم است. از فولاد کم کربن در تولید چرخ دنده ها، ریل راه آهن، پیچ های اتصال و میل لنگ خودرو به کار بدره می شود.

 • فولـاد پرکربن

در فولاد پرکربن وزن کربن استفاده شده ۰/۶ تا ۱/۴ درصد است. فولـاد پرکربن از جمله سخت ترین و مقاوم ترین نوع فولاد در میان فولادهای غیر آلیاژی محسوب می شود. و این فولاد دارای استحکام بالایی نسبت به سایش است. به همین علت در تولید تیغه های برش به کار برده می شود. قابلیت جوش پذیری فولاد پر کربن به علت وجود کربن بالا بسیار کم است. این فولـاد در ساخت انواع فنرها, تیغه ها و تیغه اره ها کاربرد زیادتری دارد.

انواع فولاد از نظر نوع کاربرد

فولـاد از نظر نوع کاربرد به دسته های زیادی تقیسم بندی می‌ شود که مهم ترین این دسته ها عبارتند از:

 • فولاد ضد مغناطیس

فولـاد ضد مغناطیس در ساختار خود به میزان قابل توجهی منگنز دارد. از جمله موارد استفاده از این فولاد می توان به ساخت ظروف دکوراتیو, ظروف غذاخوری, قطب نما و قاب ساعت اشاره نمود.

 • فولـاد ضد زنگ

استحکام این نوع فولاد در شرایط متغیر جوی و آب و هوای مرطوب بیشتر است. و دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود. علاوه بر مکان های مرطوب, دوام این فولاد در مقابل مواد اسیدی, بازی و یا عوامل خورنده نیز بالا می باشد. وجود عناصری همانند مولیبدن, کروم و نیکل مانع از خوردگی این فولاد در محیط های خورنده می شود. فولـادهای ضد زنگ به فولـادهای نسوز معروف می باشند. به این دلیل که وجود کروم با عث می شود. خواص مکانیکی و مقاومت آن ها در حرارت های بالا حفظ گردد. از این فولـاد در ساخت کوره های حرارتی و بویلرها و یا برای انواع داربست همانند داربست مثلثی به کار برده می شود.

فولاد-3

 • فولاد ساختمانی

این فولـاد شامل فولـادهای معمولی با درجه کیفیت ۱, ۲و ۳ است. که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. از فولاد ساختمانی در ساخت سازه های فولـادی, نرده ها, توری ها, جرثقیل ها و یا انواع گوناگون قالب فلزی قابل استفاده می باشد.

 • فولـاد فنر

فولاد فنر دارای مقا.مت بسیار زیادی در مقابل ارتعاش و سایش می باشد. و علارغم دوام کششی بالا, خاصیت الاستیسیته آن نیز به علت وجود سیلیسیم زیاد است. این فولـاد در ساخت انواع فنرهای استوانه ای, تخت, مخروطی و … کاربرد دارد.

 • فولـاد نیتروژنه

در ساخت فولـاد نیتروژنه یا ازته شده از عناصر کروم, مولیبدن و آلومینیوم به کار برده می شود. میزان جذب ازت در فولـادی که در ساختار آن این عناصر بکار رفته است بالا می باشد. و می توان سطح آن را با جذب ازت سخت تر نمود. فولاد نیتروژنه در ساخت قطعات توربین و سوپاپ خودرو سواری کاربرد دارد.

 • فولاد جوشکاری

این فولـادها از قابلیت مطلوبی برای جوشکاری برخوردار هستند. و در تولید اگزوز, شاسی خودرو و تاسیسات نقاله استفاده می شود.

 • فولـاد بهسازی شونده

این فولـاد در تولید قطعاتی که در  مقابل ضربه قرار می گیرند. از جمله میل گاردان و میل لنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 • فولاد کربوریزه

این فولـاد برای ساخت قطعاتی نظیر چرخ دنده ها, مفصل ها, پین ها, وسایل اندازه گیری و… که مغزی نرم اما سطحی سخت دارند استفاده می شود.

فولاد-4

 • فولـاد ورق سازی

فولـاد ورق یکی از پرکاربردترین مدل فولاد در صنایع مختلف است. و در چهار نوع ورق های فولادی ظریف, متوسط, خشن و ورق های دیگ سازی تولید می شود. ورق های ظریف, متوسط و خشن در ساخت تسمه ها و ورق های دیگ سازی در ساخت تاسیسات دیگ بخار و مخازن تحت فشار کاربرد دارند.

 • فولـاد ابزار

این مدل فولـاد ها در ساخت ابزارهایی نظیر قیچی, چکش, مته و سنبه ماتریس استفاده می شود. قابلیت برش و سختی از جمله ویژگی های این فولـاد می باشد. در ساخت این فولـاد از عناصری شامل کروم, وانادیوم, نیکل, مولیبدن و تنگستن استفاده می شود.

 • فولاد لعاب

فولـادهای پوشیده شده با لعاب، نور را به خوبی باز می تابانند. و برای داخل مناسب هستند. و به شکل کاشی جهت چیدن سقف ها و دیوارها استفاده می شوند. این پوشش که معمولا 0.022 میلی متر ضخامت دارد، اغلب به آهن پوشیده شده با آلیاژ روی آلومینیوم اضافه می شود. و پاکسازی آن راحت است. رنگ استاندارد آن سفید براق است. اما رنگ های روشن دیگری نیز موجود می باشند.

1 دیدگاه در “فولاد و انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *