اخبار و مقالات

لوله فولادی در ساری

لوله-فولادی-در-ساری

لوله فولادی در ساری

لوله فولادی (steel pipe) یکی از رایج ترین انواع لوله ها در صنعت می باشد. استوانه ای بلند است که دو سر آن باز بوده و سطح مقطع آن دایره می باشد. لوله فولادی در ساری تو خالی می باشد. و از جنس فولاد است لوله های فولادی کاربردهای وسیعی در صنایع گوناگون دارند. نیاز است بدانید کاربرد لوله های فولادی فقط به انتقال مایعات و سیالات محدود نمی شود. و در فواصل کوتاه می توان از این لوله ها برای انتقال مواد جامد نیز استفاده نمود. برای شکل به لوله های فولادی از روش هیدروفرمینگ لوله به کار برده می شود.

فرآیند هیدروفرمینگ لوله به سه روش انجام می گیرد:

 • هیدروفرمینگ فشار پایین
 • هیدروفرمینگ فشار بالا
 • هیدروفرمینگ فشار متغیر

انواع لوله های فولادی

لوله های فولادی با توجه به مشخصاتی که دارند. به انواع مختلفی تقسیم می شوند. هر کدام از انواع لوله های فولادی نیز با توجه به ویژگی های خود کاربرد متنوعی در صنایع مختلف دارند. متداول ترین انواع لوله های فولادی عبارتند از:

لوله گازی

یکی از لوله های فولادی بسیار مهم، لوله گاز می باشد. لوله گاز لوله ای از جنس فولاد یا پلی اتیلن می باشد. که جهت انتقال گاز استفاده می شود. این محصول در صنایع مختلفی قابل استفاده بوده. و به صورت عمده برای خطوط انتقال گاز از نقطه ای به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی لوله گاز به دو صورت نورد گرم و نورد سرد در کارخانه تولید می شود. مزایای استفاده از لوله گاز بسیار متنوع می باشد، اما لازم است بدانید لوله های گاز به دو دسته توکار و روکار تقسیم می گردند.

لوله مسی

از پر استفاده ترین لوله ها در صنعت، لوله مسی می باشد. از لوله های مسی به عنوان خطوط آبرسانی در خانه ها استفاده می شود. لوله های مسی برای سیستم های تهویه، سیستم های لوله کشی و سیستم های حرارتی استفاده می شوند. بارزترین ویژگی لوله های مسی مقاومت بالا در برابر خوردگی می باشد.

انواع لوله های مسی عبارتند از:

 • لوله مسی کلاف
 • لوله مسی شاخه ای
 • لوله مسی مویین
 • لوله مسی کویل

 

لوله-فولادی-در-ساری

لوله-فولادی-در-ساری

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال به لوله های فولادی نورد گرم و مارپیچی می گویند. که در اندازه های  ۸ تا ۱۲۰ اینچ تولید می شود. در فرآیند تولید لوله اسپیرال، نوار فولادی به شکلی نورد می شود. که با مرکز لوله در یک زاویه باشد. برای استحکام بیشتر در برابر فشار وارد شده به دیواره لوله اسپیرال، نوع جوش اهمیت بسزایی دارد. پس مهم ترین بخش تولید لوله های اسپیرال، جوش جداره لوله می باشد. مزایای لوله اسپیرال عبارت است از: مقاومت در برابر شکست و ترک لوله، قابلیت شکل پذیری، عدم نیاز به تجهیزات سنگین برای تولید، عدم وجود محدودیت در طول لوله فولادی در ساری  و…

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان که در اصطلاح بازاری به مانسمان معروف است. نوعی لوله بدون درز (Seamless) می باشد. عمده کاربرد لوله مانیسمان در صنایع حساس می باشد. مواد اولیه برای ساخت لوله مانیسمان، به شکل شمش می باشد. که از طریق حرارت، کشش، غلتک، عبور از زره و همچنین روش های گریز از مرکز به محصول نهایی تبدیل می شود. شیوه های خاصی که برای تولید لوله مانیسمان به کار برده می شود، باعث می شود قیمت لوله مانیسمان از دیگر لوله های موجود در بازار گران تر باشد.

لوله داربست

داربست های ساختمانی سازه هایی فلزی هستند. که برای دسترسی به جاهای سخت ساختمان در زمان ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. داربست ها از لوله های ۶-۳ متری از جنس فلز ساخته می شوند. این لوله ها که به نام لوله داربست شناخته می شوند. در دو نوع سبک و سنگین و برای شرایط وزنی مختلف تولید شده اند. سایز استاندارد این محصول دارای قطر خارجی ۴۸٫۳ میلی متر و ضخامت دیواره ۳٫۲ میلی متر و طول ۶ متر می باشد. داربست از متصل شدن لوله های داربستی تولید می شود.

لوله فولادی لنس در ساری

لوله لنس به لوله هایی گفته می شود که جنس آن ها از تیوب فولادی هستند. و مهم ترین کاربرد آن ها برای انتقال گاز و پودرهای مختلف مذاب هستند. بیشتر گازها حتی آرگون، اکسیژن و نیتروژن را هم می ‌توان از لوله لنس به مقصد مورد نظر انتقال داد. و یا اصطلاحا تزریق کرد.

کاربرد دیگر لوله لنس در تمیز کردن و شست و شوی مخزن های بزرگ، نازل ها، پاتیل های تولیدی و سیستم های اسلاید گیت است. لوله لنس ابعاد و اشکال مختلفی دارد. به همین دلیل قیمت گذاری آن متفاوت است. در حالت کلی هرچه لایه لوله لنس استفاده شده در ساختمان بیشتر باشد، قیمت لوله لنس بیشتر خواهد داشت.

لوله فولادی گوشت دار

لوله گوشت دار از دسته لوله های فولادی است. که به علت ضخیم بودن دیواره های آن بنام لوله گوشت دار یا فولادی ضخیم شناخته شده است. لوله های گوشت دار به دلیل ضخامت دیواره های آن قابلیت جوش پذیری ندارند. اصولا برای انتقال مایعات از تیوب های گوشت دار استفاده می شود. ضخامت این تیوب ها از حد معمول بالاتر می رود. و اصولا این ضخامت متغیر است. از چندین میلی متر تا چندین سانتی متر می باشد.

 

لوله-فولادی-در-ساری

لوله-فولادی-در-ساری

لوله مبلی

لوله مبلی از انواع لوله های فلزی می باشد. و در اصل به لوله ای می گونید. که بوسیله نورد سرد و از ورق روغنی تولید شود. لو‌‌‌له مبلی از ورق های نازک و دارای ضخامت کم و به وسیله روش نورد سرد تولید می گردد. یا با جوشکاری مقاومت الکتریکی با فرکانس بالا. لو‌له مبلی را به عنوان لو‌له سبک یا لو‌له روغنی نیز می شناسند. لو‌له مبلی توسط فرآیند نورد سرد تولید می شود. به همین دلیل دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد.

انواع لوله مبلی عبارتند از:

 • لوله سبک بدون درز
 • لوله سبک درزدار

لوله فولادی آتشخوار در ساری

لوله آتشخوار نوعی لوله صنعتی با آلیاژ خاص است. جنس لوله های آتشخوار به گونه ای است. که در برابر فشار و حرارت های بالا مقاومت خوبی دارند. به همین جهت برای انتقال گازهای پرفشار و مایعات با حرارت بالا استفاده می شوند. لوله های آتشخوار با توجه به ویژگی بارزی که دارند، کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارند. معمولا صنایعی که با گرما و حرارت های بالا سروکار دارند. از لوله های آتشخوار استفاده می نمایند. قیمت لوله آتشخوار تحت تاثیر پارامترهایی مانند سایز لوله آتشخوار و میزان درزها و شکاف های لوله آتشخوار تغییر می کند.

لوله جدارچاه

لوله جدار چاه یکی دیگر از انواع لوله های فولادی موجود در بازار است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد گسترده ای دارد. لوله جدار چاه در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید و در بازار عرضه می شود. محصولات بدون شیار و محصولات شیاردار مشبک از انواع لوله های جدارچاه می باشند که از لحاظ ظاهری با هم تفاوت‌ هایی دارند.

لوله فولادی صنعتی

لوله صنعتی از جنس فولاد می باشد. و مقاومت آن نسبت به سایر لوله های فولادی، بیشتر است. و ضخامت لوله صنعتی نیز نسبت به سایر لوله های فولادی بیشتر است. لوله صنعتی به لوله گوشت دار هم معروف می باشد. لوله صنعتی به لوله ای می گویند که از جنس فولاد کربن دار است. و به شکل ورق سیاه درزدار تولید می شود.

کاربرد لوله صنعتی عبارت است از:

 • انتقال سیالات
 • ساخت پل های فلزی و خرپاها
 • صنایع پتروشیمی
 • انتقال مواد

 

لوله-فولادی-در-ساری

لوله-فولادی-در-ساری

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه، لوله ای می باشد که در برابر خوردگی و فرسایش مقاومت و استحکام بالایی دارد. طول لوله گالوانیزه، تقریبا ۶ متر است. لوله گالوانیزه شامل اتصالاتی مانند کمربند، قفل و برشن است و به وسیله دنده پیچ ها به هم متصل می شود. و با مواد آب بندی می شود.

انواع لوله گالوانیزه عبارت است از:

 • لوله گالوانیزه فولادی
 • لوله گالوانیزه آهنی

لوله استنلس استیل

لوله استنلس استیل یکی از انواع لوله های فولادی است. که مقاومت زیادی در برابر مواد خورنده دارد. از لوله استنلس استیل در بسیاری از بخش های صنعت استفاده می شود. از این لوله برای انتقال سیالات و مواد خورنده استفاده می شود. علاوه بر این، از دیگر کاربردهای لوله استنلس استیل می توان به صنعت مواد غذایی اشاره کرد. در این صنعت برای انتقال مواد خوراکی بدون تغییر رنگ و بو از لوله استنلس استیل استفاده می شود.

لوله بدون درز مانیسمان

لوله های بدون درز یا لوله مانیسمان از انواع لوله های فولادی است. و به علت دوام و استحکام بالا و یکپارچگی و بدون درز بودن، در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از کاربرد لوله های بدون درز می توان به صنایع هسته ای، گاز طبیعی، پتروشیمی، کشتی سازی و دیگ های بخار و غیره اشاره نمود. حدود ۶۵ درصد صنایع مختلف از لوله های بدون درز مانیسمان استفاده می نماید.

لوله فولادی درزدار

لوله های فولادی انواع زیادی دارند، یکی از انواع لوله های فولادی، لوله درز مستقیم است. برای ساختن لوله درزدار، ورق ها را با ضخامت خاص برش می دهند. و از میان غلتک عبور می دهند. و غلتک ها لبه های ورق را به فرم دلخواه فرم می دهد. و شبیه به لوله می شود، به لوله های تولید شده به این روش، لوله درزدار یا لوله درز مستقیم گفته می شود.

مزایای لولـه فولادی در ساری

لوله های فولادی مزایای مختلفی دارند:

 • مقاومت زیاد در برابر فشار
 • مقاومت بالای سطح داخلی در برابر خوردگی
 • ایمنی زیاد
 • گستردگی سیستم های محافظت در مقابل خوردگی
 • امکان تولید وسیع با قطر و ضخامت گوناگون
 • امکان فرآیند الکترولیز
 • انتقال سریع نفت و گاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *