اخبار و مقالات

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی چیست؟

مرحله  ورق اسیدشویی یکی از رایج ترین فرایندهای صنعتی می باشد. که در بسیاری از صنایع برای بهبود کیفیت سطحی مقاطع فولادی گوناگونی انجام می‌ گیرد. اصلی ترین صنایع اسیدشویی صنعت آهن آلات و تولید ورق‌ های اسیدشویی می باشند. زمانی که شمش‌ های فولادی در کوره‌ های بسیار داغ کارخانجات گداخته شدند. و بعد تحت فشار غلتک‌ ها و مراحل گوناگون به ورق نوردگرم تبدیل می‌ گردند. کیفیت ظاهری خیلی پایینی پیدا می‌ کنند. تا جایی که به این ورق‌ ها، ورق سیاه می گویند.

ورق‌ های که سیاه دارای سطحی پر از لکه‌ های اکسیداسیون و پوسته‌ های ریز می باشند که استفاده از آنها را در خیلی از صنایع غیر ممکن می‌ سازد.  در طول مراحل اسیدشویی، این ورق‌ ها برای استفاده در این صنایع آماده خواهند شد.

ابعاد ورق اسیدشویی شده

 • ورق اسیدشویی شده 1000*2000 میلی متر
 • ورق اسیـدشویی شده 1250*2500 میلی متر

قسمتی از محصول تولیدی در واحد نوردگرم برای شستشوی سطح ورق بوسیله اسید، به واحد اسیدشویی منتقل می گردد. در خط های اسیدشویی رول ها بعد از باز شدن بوسیله قرقره های بازشونده وارد حوضچه های اسید از نوع اسید کلریدریک می شوند. و در آن جا برای اکسید زدایی پاکسازی می شوند. این رول ها بعد از تمیز شدن و خروج از مخازن اسید بوسیله آب شسته شده. و با عبور از تونل هوای گرم خشک می شوند. بعد از عملیات اسیدشویی قسمتی از محصول به طور کلاف اسیدشویی شده به بازار عرضه می شود. و بخش عمده آن به عنوان تولید محصولات سرد به واحد نورد سرد منتقل می گردد.

هدف از اسیدشویی چیست؟

کوره‌هایی که جهت تولید ورق سیاه به کار برده می شوند. دمای بسیار زیادی دارند. این دمای بالا موجب به وجود آمدن پوسته‌ های اکسیدی روی سطح ورق خواهد شد. که روی کیفیت و همگون بودن سطح ورق اثر نامطلوبی به جا می‌ گذارد. این مراحل موجب از بین رفتن پوسته‌ ها می شود. و این ورق را برای استفاده در صنایع و کارخانجات دیگر آماده می‌ نماید. علاوه بر این مرحله پیش نیاز تولید ورق‌ های روغنی است. ورق‌ های روغنی برخلاف ورق‌ های سیاه دارای سطحی صیقلی و کاملا یکنواخت هستند. و در بسیاری از صنایع هم به کرات استفاده می شوند.

در نظر داشته باشید که قیمت ورق اسیدشویی به علت گذراندن یک مرحله اضافی از قیمت ورق سیاه بیشتر است. ولی در مقایسه با ورق روغنی قیمت کم تری دارد. بنابراین کاربرد ورق اسیدشویی که به علت قیمت پایین این ورق نسبت به ورق روغنی است. بسیاری از کارخانجات خرید آن را ترجیح می‌ دهند. این کارخانجات با این کار هزینه‌ های خود را کاهش می دهند. و فرایند تبدیل ورق‌ های اسیدی به ورق روغنی را خود انجام می‌ دهند. آن‌ ها برای این کار از انواع راه های اسیدشویی استفاده می‌ نمایند.

اسیدشویی-ورق

ورق اسیدشویی

مراحل  ورق اسیدشویی شامل چه مراحلی می‌ شود؟

 • قرار دادن ورق در ابتدای خط تولید

در اولین گام رول ورق‌ ها روی دستگاه‌ های مخصوص حمل ورق بارگیری شده و سپس به سمت خط تولید روانه می‌ شوند.

 • باز کردن رول‌ های ورق

در این مرحله تسمه‌ای که توسط آن رول ورق محکم بسته‌ بندی شده، باز می‌شود. همزمان جک‌ های هیدرولیک و مخصوص ورق را کنترل می‌ کنند.

 • عبور دادن از زیر غلتک‌ ها

حالا نوبت به آن می‌ رسد که ورق باز شده و از زیر غلتک‌ های سنگینی عبور داده شود. این مرحله موجب صاف و یکنواخت شدن سطح ورق خواهد شد.

 • لبه گیری ورق

ممکن است در مرحله قبل، غلتک‌ ها نتوانسته باشند به طور کامل لبه‌ های ورق را هم پوشش داده و صاف کنند. پس اگر این سوال برای شما مطرح شده است. که هدف از این مرحله اسیدشویی چیست، باید بدانید که لبه‌های ناصاف در این مرحله برش داده می‌شوند تا یک ورق کاملا مسطح به دست آید.

 • شستشویی سطح ورق

حالا نوبت به شستشویی اولیه ورق می‌ رسد که در یک مرحله سطح ورق از گردوغبار، چربی و سایر آلودگی‌های سطحی زدوده می‌ شود. تمام این ۵ مرحله را که تا اینجای مقاله بررسی کردیم در انواع روش های اسیدشویی پشت سر گذاشته می‌شوند.

 • ورق اسیدشویی اولیه

در این مرحله، ورق با محلول‌ های ضعیفی مثل کلرید آهن شستشو داده می‌ شود. برای ورق را به صورت کامل در مخزن‌ های پر از کلریدآهن قرار می‌ دهند. و با حرکت به سمت چپ و راست شستشو خواهند داد.

 • اسیدشویی ثانویه

در این مرحله شستشوی ورق با اسید های قوی‌ تری انجام می گیرد. باید بگوییم که از اسیدهای گوناگونی مانند فسفریک، نیتریک، هیدروکلریک و اسید سولفوریک مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ورق در مخزنی از این اسیدها غوطه‌ ور می شود. و تا زمانی‌ که سطحی عاری از پوسته‌ های اکسیداسیون پیدا نکند. در همین حالت باقی می‌ ماند.جهت کاستن از عوارض تماس با اسیدهای قوی، بلافاصله سطح ورق با محلول‌ های قلیایی شستشو داده می‌ شود.

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی

 • خشک کردن ورق

مرحله بعدی خشک کردن ورق می باشد. زیرا اگر رطوبت روی سطح ورق باقی بماند. موجب زنگ زدگی آن می شود. برای این کار از دستگاه‌ های مخصوصی به کار برده می شود. که به سطح ورق هوا را با فشار می‌ دمند.

 • روغن کاری

در آخرین مرحله سطح ورق روغن کاری می‌ شود. آغشته کردن سطح ورق به روغن موجب می‌ شود. که احتمال زنگ‌ زدگی آن بسیار کاهش یابد.

 • بسته بندی اسیدشویی

یکی دیگر از مراحل اسیدشویی، بسته بندی مجدد می باشد. اما منظور از بسته‌ بندی مجدد در فرایند اسیدشویی این است که در این مرحله ورق‌ های آماده رول شده و با تسمه بسته‌بندی می‌ شوند. در آخر به انبار ارسال خواهند شد.

انواع روش های اسیدشویی کدامند؟

 • غوطه‌وری در وان

در این روش که رایج تریسن روش است. ورق در یک وان پر از اسید قرار می‌ گیرد. و به صورت کاملا یکنواخت پوشش داده می‌ شود.

 • اسیدشویی ساکن

یکی دیگر از انواع روش های اسیدشویی، روش ساکن می باشد که در آن ورق ثابت در جای خود باقی می‌ ماند. و محلول از روی آن عبور می نماید.

 • اسیدشویی دسته‌ای

اگر دسته‌ای از مقاطع فولادی به طور همزمان وارد وان اسید شوند. به آن اسیدشویی دسته ای می گویند.

 • اسیدشویی افشانه‌ای

از دیگر انواع راه های اسیدشویی، افشانه‌ای می باشد که در آن اسید تحت نظارت و با در نظر گرفتن تمام نکات ایمنی به سطح ورق اسپری می گردد.

 • اسیدشویی بازگردانی

در این روش اسید از داخل مقطع فولادی عبور داده می‌شود. این روش از انواع روش های اسیدشویی مناسب شستشوی استوانه‌ ها و لوله‌های فولادی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *