اخبار و مقالات

ورق ضد سایش

ورق-ضد-سایش

ورق ضد سایش و کاربرد آن

در حالت کلی به مراحل لغزش دو سطح بر روی همدیگر سایش گفته می‌ شود. یکی از انواع ورق‌ های مورد استفاده در صنعت ورق‌ ضد سایش می باشند. و همانطور که از اسم‌ آنها مشخص است. نسبت به سایش مقاوم است. در ادامه به بررسی دقیق‌ تر ورق ضد سایش، ویژگی‌ ها و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

ورق ضد سایش چیست؟

ورق ضد سایش که با نام ورق فولادی هاردوکس نیز شناخته می ‎‌شود. یک ورق آلیاژی با کربن بالا است که کربن موجود در آن موجب دشواری و مقاومت ورق شده است. هر اندازه که میزان کربن در ورق آلیاژی بیشتر باشد، استحکام و خواص ضد سایش آن نیز افزایش پیدا می کند. در ساخت ورق‌ های ضد سایش از روش نورد به کار برده می شود. در ترکیب شیمیایی ورق ضد سایش دو عنصر مهم کربن و منگنز وجود دارد. که این دو عنصر باعث ایجاد لایه‌ هایی از کاربید آهنی می‌ شوند. (کاربید آهنی نوعی ترکیب بسیار دشوار است.) ورق‌ های ضد سایش دارای سختی‌ های 400، 450، 500، 550 و 600 برینل و حتی بالاتر نیز می‌ شود و به همین دلیل نامگذاری می‌ شوند.

انواع ورق ضد سایش

ورق‌ های ضد سایش انواع گوناگونی دارند:

 • ورق ضد سـایش هاردوکس
 • ورق ضد سایش ولدوکس
 • ورق ضـدسایش دورستات
 • ورق ضد سایـش کرسابرو
 • ورق ضدسایش دیلیدور

ورق ضد سایش هاردوکس

این نوع ورق با گریدهای سختی ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ در صنایع داخلی کاربرد زیادی دارد. و از ویژگی ورق‌ های ضد سایش هاردوکس می‌ توان به ماشین‌ کاری، شکل‌ دهی و جوشکاری اشاره داشت.

ورق ضدسایش ولدوکس

این نوع ورق به علت مقاومت و استحکام بالا و جوش‌ پذیری خوب در صنعت خودرو بیشترین استفاده را دارد.

ورق ضد سایش کرسابرو

ورق ضد سایش کرسابرو، علاوه بر مقاومت خیلی بالا در مقابل سایش، قابلیت جوش‌ پذیری بالایی نیز دارد. زمانی که این نوع ورق تحت فشار و سایش با صخره و سنگ قرار می‌ گیرد. ویژگی کششی آن تا هفتاد برابر افزایش پیدا می کند در نهایت مقاومت این فولاد در مقابل سایش موجب صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها می‌ شود.

ورق-ضد-سایش

ورق ضد سایش دورستات

این نوع ورق با گریدهای سختی گوناگونی از ۴۰۰ تا ۶۰۰ تولید می‌ گردد. ترکیب شیمیایی ورق ضد سایش دورستات، موجب افزایش قابلیت جوشکاری آن نسبت به دیگر ورق‌ های ضد سایش شده است. به صورتی که در ضخامت‌ های کم تر حتی نیازی به پیش‌ گرمایش پیش از عملیات جوشکاری ندارد.

همچنین این فولاد به علت داشتن کیفیت عالی، جوش‌ پذیری مناسبی دارد. سختی و مقاومت زیاد این نوع ورق موجب افزایش عمر قطعات تحت سایش و در نهایت کاهش هزینه‌ های نگهداری می‌ شود.

از جمله کاربردهای ورق ضد سایش دورستات می‌ توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • صنایع معدن
 • ماشین‌سازی
 • تولید سیمان
 • ادوات کشاورزی
 • لای‌ روب‌ ها

ورق ضد سایش دیلیدور

ورق ضد سایش دیلیدور با کیفیت بالا و استحکام بیشتر مناسب برای استفاده در صنایع فولاد سازی، معادن سنگ، فلزات و سیمان می باشد. ورق‌ های ضد سایش انواع گوناگونی دارند که با توجه به عوامل مختلفی همانند محیطی که قرار است در آن به کار برده شوند یا مقدار سایشی که در معرض آن می باشند بایستی تصمیم گرفت استفاده از کدام نوع بهتر است.

مهمترین ویژگی‌های ورق ضدسایش

اصلی ترینقابلیت های ورق ضد سایش عبارتند از:

 • در حالت نورد سرد تولید می‌ شود و به همین دلیل دارای عمر طولانی در شرایط دشوار است.
 • مقاومت بالایی به سایش سختی و ضربه دارد. و برای دوام در شرایط دشوار و طولانی تولید می‌ گردد.
 • خاصیت شکل‌ پذیری بالا و قابلیت جوشکاری دارد.
 • همانطور که ورق ضد سایش، استحکام بالایی دارد، تغییر شکل موضعی و ساییدگی در آن خیلی کم و به مرور زمان رخ می‌ دهد.

کاربرد ورق ضد سایش

از ورق های ضدسایش در معدن‌ ها، به خصوص معادن سنگ، آسیاب‌ ها و یا هر مراحلی که دارای سایش شدید باشد، مورد استفاده قرار داده می شود. همچنین از این ورق ‎‌ها در زمینه ‎هایی مثل نوار نقاله، حمل مواد و ساخت‌و ‌ساز نیز به کار برده می شود.

کدام یک از ورق‌‎های ضد سایش مناسب‌‎تر است؟

اين که چه نوع ورق ضد سايشی، در چه ضخامتی و چه گريدی در صنعت مورد نظر، بازدهی مناسبی را خواهد داشت، تابع عوامل گوناگونی است. پاسخ این سوال که ورق ضد سایش قرار است در چه محیطی به کار برده شود و آیا در آن محیط موادی همانند روغن، آب، هوا یا هر ماده‌ی دیگری میان  ورق‌ ها قرار می‌ گیرد یا نه، تاثیر خیلی زیادی در انتخاب ورق مناسب دارد.

جمع بندی

در حالت کلی ورقهای ضد سایش، در معادن، آسیاب‌ها و بسیاری از فرآیندهای دیگر، کاربرد دارند. این نوع ورق‌ ها بر اساس قابلیت های متنوعی که دارند در موارد گوناگونی قابل استفاده هستند. قیمت مقاطع فولادی که متأثر از عوامل گوناگون است، به طو ر مرتب در حال نوسان است و هر روز شاهد افزایش یا کاهش قیمت‌ ها هستیم.  قیمت ورق هم همانند دیگر مقاطع فولادی، طی روز و یا هفته دارای نوسان می باشد. جهت اطلاع از قیمت روز آهن آلات کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *