اخبار و مقالات

ورق هاردوکس و کاربرد های آن

کاربرد-ورق-هاردوکس

کاربرد ورق هاردوکس در صنعت

مهم ترین تفاوت بین کاربرد ورق هاردوکس (Hardox Steel) و دیگر فولادهای سخت در چقرمگی آن ها می باشد. این ویژگی است که موجب می‌ گردد تا ورق هاردوکس به عنوان فولاد ساخت و ساز شناخته شود. این ورق ضدسایش را می‌توان بدون از بین رفتن خصوصیات آن خم کرد، جوش داد و ماشینکاری کرد. به دلیل خصوصیات مکانیکی مناسب، این ورق در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. از مهمترین کاربردهای ورق هاردوکس می‌ توان به صنعت بازیافت، راه‌سازی و معدن اشاره کرد. در ادامه به بعضی از مهم ترین تجهیزات تولید شده با استفاده از این ورق ضدسایش اشاره می‌ نماییم.

کاربرد ورق هاردوکس در عملیات بازیافت

در عملیات بازیافت، همانند تکه تکه کردن ضایعات، به تجهیزات زیادی نیاز است. چنین فرایندهایی می‌ توانند هزینه‌ های هنگفتی را به همراه داشته باشند. به ویژه اگر تجهیزات به کار گرفته شده به راحتی خورده و ساییده شوند. به همین علت استفاده از موادی که به راحتی آسیب نبیند خیلی ضروری می باشد. در چنین مواردی ورق ضدسایش هاردوکس راه حل خیلی مناسبی است.

کامیون‌ های حمل زباله

با افزایش دشواری در ورق هاردوکس، می‌ توان کامیون‌ هایی سبک‌ تر و در عین حال با ظرفیت بیشتر ساخت. در نتیجه گرید ۴۰۰ و ۴۵۰ انتخاب مناسبی هستند. جهت ساخت تیغه‌ های داخل این کامیون‌ ها از هاردوکس ۴۵۰ یا ۵۰۰ استفاده می‌ شود.

قلاب‌ و چنگک

از ورق ضدسایش ۴۵۰ یا ۵۰۰ به این منظور استفاده می‌ شود. این ورق‌ ها می‌ توانند عمر مفید چنگک‌ ها، قلاب‌ ها و چنین تجهیزاتی را به صورت قابل توجهی بیافزایند.

خردکن‌ ها

از گریدهای ۵۰۰، ۵۵۰ یا ۶۰۰ برای ساخت دستگاه‌ های خردکن به کار می رود. گرید هاردوکس با توجه به درجه دشواری اجسامی که بوسیله ماشین خرد می‌ شوند انتخاب خواهد شد. چقرمگی بالای ورق‌ های هاردوکس موجب می‌ شود تا خردکن مقاومت خیلی خوبی در مقابل ترک‌ خوردگی و شکست از خود نشان دهد.

چاقوی گرانولاتور

از هاردوکس اکستریم یا ۶۰۰ برای ساخت چاقوهای گرانولاتور به کار می رود. چاقوی گرانولاتور در تکه تکه نمودن زباله‌ ها به خصوص ضایعات پلاستیکی، لاستیک و کابل کاربرد دارد. به علت چقرمگی بالای هاردوکس مقاومت بالایی در مقابل تراش دادن ایجاد می‌ گردد.

کاربرد-ورق-هاردوکس

سنگ‌ شکن‌ های چکشی

از هاردوکس ۵۰۰، ۵۵۰ یا ۶۰۰ برای ساخت چکش‌ هایی به کار می رود که در خرد نمودن ضایعات و مواد معدنی کاربرد دارند. این چکش‌ ها بایستی مقاومت بالایی در مقابل ترک خوردگی از خود نشان دهند.

غربال

از هاردوکس ۵۰۰ یا ۴۵۰ جهت ساخت غربال و جداکننده‌ ها به کار می رود. غربال‌ ها اغلب در پروسه بازیافت همزمان بعنوان جداساز و خردکننده به کار می‌ روند. در این تجهیزات نیز مقاومت زیاد در مقابل ترک خوردگی شرط مهم می باشد.

تسمه نقاله

از ورق‌ های هاردوکس ۴۵۰ یا ۵۰۰ برای تولید تسمه در زنجیره‌ های متحرک و نوارهای نقاله به کار می رود.

کانتینر ها

از ورق هاردوکس ۴۰۰ یا ۴۵۰ جهت ساخت دیواره‌ ها و کف کانتینر به کار می رود. این گریدها ترکیبی از چقرمگی و سختی بالا را به ارمغان می آورد که به معنی مقاومت بالا در مقابل ضربه، فرورفتگی و خوردگی می باشد.

کاربرد ورق هاردوکس در جاده‌ سازی

شکافتن زمین برای ساخت جاده به ماشین‌ آلات و تجهیزاتی خاص با شرایطی ویژه نیاز دارد. ورق هاردوکس در صنعت راهسازی کاربرد زیادی دارد. حفر زمین و حمل و نقل سنگ‌ ها معمولا سایش و خوردگی را به همراه دارد. با استفاده از ورق هاردوکس بعنوان پوشش برای ماشین‌ آلات میتوان عمر مفید و ظرفیت آن ها را به شدت افزایش داد. در نهایت جاده‌ ها با سرعت بالاتر و هزینه کم تری ساخته می‌ شوند.

چکش هیدرولیکی

از ورق‌ های ضدسایش ۴۰۰ یا ۴۵۰ در محفظه چکش‌ های هیدرولیکی که در معرض سایش با سنگ قرار دارند به کار می رود.

ماشین‌‌ آلات آسفالت

هاردوکس ۴۵۰، ۵۰۰ و ۵۵۰ در ساخت ناودان‌ ها یا مجرای سرازیر شن کاربرد دارد. از گرید ۴۵۰ و ۵۰۰ برای دیواره‌ های مخزن و کانتینرهای حمل و نقل به کار می رود.

سطل حفاری

گریدهای ۴۵۰، ۵۰۰ و ۵۵۰ در تولید سطل‌ های حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. بسته به شرایط ممکن است از ورق ضدسایش در کلیه سطل یا تنها در لبه‌ ی بُرنده و کناره‌ ها به کار برود.

واگن برگردان

از فولاد هاردوکس ۴۵۰ و ۵۰۰ برای ساخت بدنه‌ ی واگن برگردان‌ ها و بیل‌ های مکانیکی بهره می‌ برند. این گریدها در این تجهیزات یک ورق ضدسایش فوق العاده را فراهم می‌ نماید که مقاومت بلایی در مقابل ضربه دارد.

کاربرد-ورق-هاردوکس

بولدوزرها

گرید ۴۵۰، ۵۰۰ و ۵۵۰ در ساخت تیغه بولدوزرها استفاده می شود.

کاربرد ورق هاردوکس در کاوش و استخراج معادن

عملیات حفاری، کاوش و استخراج معادن روباز به تجهیزات خاصی نیاز دارد. چنین محیط‌هایی معمولا فرسایشی می باشند و به ماشین‌ آلات ضد سایش نیاز دارند. کاربرد ورق هاردوکس در چنین محیط‌هایی به صورت قابل توجهی هزینه‌ و استهلاک تجهیزات را کاهش خواهد داد.

بیل‌های مکانیکی

قاشقک بیل‌ های مکانیکی را میتوان از هاردوکس ۴۰۰ یا ۴۵۰ تولید نمود. بهتر است از ورق ضدسایش Hituf برای لبه‌ های بُران و از گرید ۵۰۰ و ۵۵۰ برای دیواره‌ های قاشقک مورد استفاده قرار داد.

سنگ‌شکن

از کلیه گریدهای ورق هاردوکس می‌ توان جهت تولید سنگ‌ شکن استفاده نمود. انتخاب گرید مناسب بستگی به نوع سنگ‌ شکن و شرایط و محیط ساینده دارد.

کامیون کمپرسی

با استفاده از فولاد هاردوکس می‌توان بدنه‌ هایی کم وزن با کیفیتی بالا و بادوام در مقابل سایش طراحی کرد. دیواره‌ها، کف و بخش جلویی کامیون را می‌ توان با گرید ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ پوشاند.

محفظه تخلیه

در محل تخلیه، از ورق هاردوکس ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برای لاین تخلیه استفاده می‌ گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *