اخبار و مقالات

ورق کرکره

ورق-کرکره

ورق کرکره

ورق کرکره نوعی ورق نازک فرم داده‌ شده فولادی، پلاستیکی و یا آلومینیومی است. که کاربرد هایی در صنعت و ساختمان‌ سازی دارد. قطعا کلیه افراد شما کرکره‌ های یک مغازه را مشاهده نموده اید. فرم ورق کرکره دقیقاً به همان شکل سینوس همانند و موج‌ دار می باشد. که سایز و ضخامت مختلفی دارد. و برای انواع مصارف گوناگون از سقف شیروانی گرفته تا آلاچیق و کرکره مغازه به کار برده می‌ شود.

چرا ورق‌ های فولادی کرکره می‌ شوند؟

فولاد همانطور که می‌ دانید یکی از دشوارترین و پرکاربردترین فلزها محسوب می شود. علت اینکه آن را بصورت موج‌ دار فرم‌ دهی می‌ نمایند. این است که با افزایش نسبت سطح، مقاومت و دوام فولاد نیز افزایش می یابد. همچنین حرکت آب بخصوص در زمان استفاده به منظور سقف سازی سریع‌ تر می شود و رطوبت باعث خوردگی آن نمی‌ شود.

ورق کرکـره از چه موادی ساخته می‌ شود؟

ورق کـرکره می‌ تواند از فولاد، آلومینیوم، پلاستیک باشد. اما کاربردهای ورق کرکره فولادی بیشتر از دیگر انواع ورق کرکره است به این علت که دوام، طول عمر و پایداری بیشتری دارد. جهت افزایش طول عمر ورق کرکره فولادی، بایستی این ورق نسبت به شرایط محیطی مانند دما و رطوبت مقاوم شود. این مورد چگونه میسر می‌ گردد؟ ورق کـرکره فلزی حتی اگر با مواد ضد زنگ هم پوشانده شود ممکن است پس از مدتی لایه ضد زنگ از میان برود و در ورق کرکره خوردگی و زنگ‌ زدگی پدیدار شود.

جهت حل این مشکل ورق‌ های کـرکره را گالوانیزه می‌ کنند. ورق‌ های کرکره گالوانیزه شده نسبت به رطوبت و دما و دیگر شرایط محیطی خیلی با دوام میباشند ضمن اینکه نسبت به ورق کـرکره عادی براق‌ تر و زیباتر می باشند. و جلوه خوبی به محیط می‌ بخشند.

ورق-کرکره

عملیات گالوانیزه کردن ورق کرکره چگونه صورت می‌ گیرد؟

فلز روی در مراحل گالوانیزه گرم به کار برده می شوند. به‌ این‌ صورت که ورق کرکره فولادی در فلز روی مذاب قرار می دهیم. تا به صورت کامل آغشته شده و روی به خورد آن برود. به این کار گالوانیزه گرم می گویند. به‌ محض خارج کردن ورق کرکره گالوانیزه شده، فلز روی سریعا با اکسیژن و کربن موجود در هوا واکنش نشان می‌ دهد و به یک مواد ضد زنگ تبدیل می‌ گردد.

ورق کرکره گالوانیزه شده خاصیت رنگ‌ آمیزی هم دارد. و به این روش نه‌ فقط ورق کرکره بادوام تر شده بلکه دارای تنوع در رنگ هم می‌ شود. در نتیجه ورق کـرکره از نظر دوام و تنوع در اندازه و سایز و تنوع در رنگ کاربردهای بالاتری هم دارد.

انواع ورق کرکره

ورق کرکـره در طرح‌ های متعددی فرم‌ دهی می‌ گردد که متعارف‌ ترین آن طرح سینوسی می باشد. که موج‌ های ورق به شکل نیم‌ دایره مشاهده می‌ شوند. ورق کـرکره طرح سینوسی یکی از قدیمی‌ ترین نوع ورق کـرکره می باشد که فرم‌ دهی آن نیز آسان است. اما در هر صورت هنوز هم از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. ورق کرکره سینوسی در دو نوع ریز و درشت تولید و روانه بازار می‌ شود. منظور از ریز و درشت، سایز موج‌ ها یا سینوس‌ های آن می باشد. طول ورق کرکـره سینوسی بسته به درخواست مشتریان تعیین می‌ گردد.

ورق کرکره ذوزنقه‌ ای کمی با سینوسی متفاوت می باشد. به‌ این‌ ترتیب که برجستگی‌ ها و به‌ اصطلاح موجهای ورق به صورت سینوسی و نیم‌ دایره نیستند‌. بلکه بصورت ذوزنقه‌ ای فرم داده می‌ شوند.

این طرح ذوزنقه‌ ای خود نیز در اندازه‌ ها و اشکال مختلف تولید می‌ شود. مثلاً ممکن است در یک طرح فاصله بین ذوزنقه‌ ها زیاد باشد و یا اینکه ذوزنقه‌ ها به هم چسبیده باشند و فاصله‌ ای بین آن ها نباشد. در طرحی دیگر ممکن است اندازه ذوزنقه‌ ها درشت و در یک مدل دیگر اندازه ذوزنقه‌ ها ریز باشد. همه این موارد به سفارش مشتری قابل انجام هستند.

ورق کـرکره فرم شادولاین Shadowline  که از زیباترین طرح‌ های ورق کرکره و تقریباً شبیه به طرح ذوزنقه است. این فرم ورق کرکـره نسبت به فرم‌ های ذوزنقه‌ ای و سینوسی دارای استحکام بیشتر و طبیعتاً گرانتر است.

کاربردهای ورق کـرکره

ورق کرکـره به دلیل استحکام و زیبایی برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ازجمله این مصارف استفاده از آن به‌ عنوان سقف شیروانی است. سقف شیروانی در شهرها و مناطقی که باران‌ زا هستند بسیار رایج است زیرا به آب باران و برف اجازه ماندن بر سطح سقف را نمی‌ دهد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ساخت و تولید انواع ورق کرکره، استفاده از آنها محدود به سقف شیروانی مناطق باران‌ زا نیست و هرکسی بنا به سلیقه می‌ تواند در هر جایی از آن ها استفاده کند. از کاربردهای دیگر ورق کـرکره استفاده جهت زیباسازی یا حصار سازی است. استفاده از ورق کرکره در این گونه مواقع در کنار ایجاد استحکام لازم، بسیار مقرون‌ به‌ صرفه است.

از ورق کـرکره همچنین برای ساخت انواع سقف‌ های کاذب و آلاچیق‌ ها استفاده می‌ شود. ورق کـرکره گالوانیزه دارای تنوع در رنگ و اندازه است و برای این‌ گونه مصارف بسیار پرکاربرد است و مهمتر از همه موارد بالا، ورق کـرکره گالوانیزه برای ساخت انواع سوله‌ ها، انبارها و پارکینگ‌ ها مورد و استفاده قرار می‌ گیرد.

ورق-کرکره

مدت زمان ماندگاری ورق کـرکره چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

مدت‌ زمان ماندگاری ورق کرکـره به ضخامت و پوشش آن بستگی دارد. هر چقدر ورق کرکره ضخامت بیشتری داشته باشد و پوشش روی آن از کیفیت خوبی برخوردار باشد، دوام بیشتری هم خواهد داشت. البته در این میان مراقبت‌ های خاصی هم باید از ورق کرکره انجام پذیرد. ورق کرکره برای پشت‌ بام‌ ها و سقف‌ های شیروانی از محبوبیت ویژه‌ ای برخوردار است و برای اهداف تجاری، صنعتی، کشاورزی و خانه‌ سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

ورق کرکره همان‌ طور که گفته شد، انواع و طرح‌ های مختلفی دارد ولی ورق کرکره فولادی گالوانیزه برای پشت‌ بام‌ ها و سقف‌ های شیروانی به دلیل استحکام، دوام، مقرون‌ به‌ صرفگی و بهینه کردن مصرف انرژی بیشتر مورد پذیرش قرار گرفته است.

پوشش‌ های مختلفی برای ورق کرکره به‌ منظور افزایش ماندگاری و انعکاس دما و خاصیت ضد فرسودگی و ضد آب وجود دارد که متعارف‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به پوشش سرامیکی و اپوکسی اشاره کرد. پوشش سرامیکی به‌ عنوان منعکس‌ کننده حرارت از مدت‌ ها پیش مورد استفاده قرار می‌ گرفت. یکی از معایب پوشش سرامیکی این است که به‌ مرور در اثر کثیف شدن ورق کـرکـره، خاصیت انعکاس حرارت آن کاهش‌ یافته و به‌ تبع آن مصرف انرژی هم بیشتر می‌ شود.

پوشش نانو تکنولوژی یکی از ابداعات قرن حاضر است که مزایای زیادی برای استفاده‌ کننده دارد. تیتانیوم دی‌اکسید یکی از همین مواد نانو است که برای پوشش ورق کـرکره فولادی استفاده می‌ شود. مزیت اول پوشش نانو این است که حرارت را منعکس می‌ کند و بنابراین داخل ساختمان خنک مانده و نیاز به روشن کردن کولر و مصرف انرژی در تابستان کاهش می‌ یابد.

مزیت دوم پوشش نانو تکنولوژی برای ورق کرکره افزایش طول عمر سقف است. زیرا انبساط و انقباض کمتری بر اثر حرارت در آن اعمال می‌ شود و در نتیجه پیچ‌ و مهره‌ ها سالم مانده و مشکل چکه کردن آب هم رفع می‌ شود. به‌ تبع آن سقف خانه‌ ها هم طول عمر بیشتری پیدا می‌ کنند.

مزیت سوم و مهم پوشش نانو تکنولوژی این است که خود به‌ خود تمیز می‌ شود و نیاز به نیروی انسانی برای نظافت وجود ندارد. در نتیجه خاصیت انعکاس حرارت هم از بین نمی‌ رود. در مناطق ساحلی برای جلوگیری از خرابی ناشی از نمک دریا نیز از پوشش‌ های مخصوص نانو تکنولوژی استفاده می‌ شود. به‌ طور کلی ورق کرکره فولادی دارای دوام زیادی است و در صورت استفاده از پوشش مناسب و نگهداری خوب و به‌ موقع، ماندگاری و دوام آن نیز بیشتر و بیشتر می‌ شود.

قیمت ورق کـرکره

ورق کرکره بسته به نوع و اندازه قیمت‌ های مختلفی دارد. به‌ عنوان‌ مثال ورق کـرکره گالوانیزه گران‌ تر از نوع عادی آن است. و یا اینکه قیمت ورق کرکـره سینوسی، ذوزنقه‌ای و شادولاین نیز با هم کاملاً متفاوت هستند. ورق کرکره گالوانیزه رنگی قیمتی متفاوت با ورق کـرکره گالوانیزه معمولی دارد. همه فاکتورهای گفته‌ شده نظیر سایز، رنگ و نوع بر قیمت نهایی ورق کرکره تأثیرگذار هستند.

جمع بندی

آهن‌آلات امروزه جزو لاینفک زندگی مدرن ما را تشکیل می‌ دهند. آرامش، راحتی و امنیت ما همگی به استفاده از این فلز ارزشمند بستگی دارد. چه‌ بسا از آهن‌ آلات استفاده‌ های غیر انسانی هم می‌ شود ولی کاربردها و مزایای آن به‌ اندازه کافی چشمگیر هستند تا اجازه ندهند کاربردهای بد آن به چشم بیاید!! ورق کرکره فولادی هم یکی از همین آهن‌ آلات است که باعث تغییر جدی در ایده‌های ساختمان‌ سازی شده است و این روزها کاربردهای بی‌ نظیر آن در همه‌ جا دیده می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *