اخبار و مقالات

پروفیل استیل

پروفیل-استیل

پروفیل استیل

همانگونه که از نام این محصول پیداست. پروفیل استیل نوعی پروفیل است. که از فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل ساخته شده است. در ساخت این نوع پروفیل از گریدهای گوناگون فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرد. ولی پروفیل استیل ساخته‌ شده از گریدهای 304، 316، 201 بالاترین کاربرد را دارد.

مانند انواع دیگر فولاد تفاوت میان گریدهای گوناگون فولاد ضدزنگ، در تفاوت میان میزان عناصر به‌ کار رفته در ساختار آن‌ها است. گریدهای گوناگون استنلس استیل در 5 دسته اصلی می باشد:

 • مارتنیزیتی
 • فریتی
 • آستنیتی
 • دو فازی (آستنیتی-فریتی)
 • رسوب سخت

در این میان فولادهای ضدزنگ مارتنیزیتی، فریتی و آستنیتی بالاترین کاربرد را در زندگی روزمره ساختمان‌ سازی و صنعت دارند.

ساخت پروفیل استنلس استیل

پروفیل استیل نیز مانند دیگر پروفیل‌ های فولادی به دو روش مستقیم و غیرمستقیم طراحی و تولید می‌ شوند. ماده اولیه فرایند ساخت پـروفیل اسـتیل، کویل ورق فولاد ضدزنگ است. که گرید و سایز آن مطابق با نیاز انتخاب شده است. در مرحله اول کویل ورق روی خط تولید باز می شود. در طول مورد نظر برش می‌ خورد. و به‌ طور شیت در می‌ آید. این شیت در مرحله بعد بوسیله چند تیغه همزمان برش می خورد. و به صورت چند نوار طویل شکل می گیرد.

سپس نوبت استفاده از دستگاه رول فرمینگ می باشد. شیت فولاد ضد زنگ که نواربری شده است. وارد این دستگاه می‌گردد. و لبه‌ های آن با عبور با تعدادی غلتک در ابعاد مختلف، به همدیگر نزدیک می‌ شود. پس از آن روی لبه‌ هایی که به همدیگر نزدیک شده‌ است. جوشکاری انجام می‌ گیرد. تا به صورت پروفیل مورد نظر ساخته شوند. در آخر نیز پروفیل‌ های مورد نظر اغلب در طول‌ های شش متری برش زده می شوند.

در روش غیر مستقیم ماده اولیه تولید پروفـیل استیل، لوله استیل درزدار می باشد که بوسیله دستگاه پرس، به صورت قوطی پـروفیل ساخته می شود. متاسفانه در کشور ما در حال تکنولوژی ساخت قوطی پروفیل استیل موجود نیست. و بیشتر پروفیل‌ های استیل عرضه شده در بازار از کشورهای چین و تایوان خریداری می‌ شوند. این پروفیل‌ ها اغلب مطابق با استانداردهای بین‌ المللی ASTM، EN و AISI تولید شده‌اند.

پروفیل-استیل

چند نوع پروفیـل استیل وجود دارد؟

مانند دیگرر پروفیل‌ ها انواع پـروفیل استـیل هم مطابق با جنس، وزن، سطح مقطع و کاربرد تقسیم‌ بندی می‌ گردد.

از نظر ابعادی، پروفیـلهای استیل مربعی و مستطیلی در سایزهای 20*20 تا 45*45 میلی‌ متر و ضخامت یک تا سه در بازار موجود می باشند.

پروفیل استیـل دکوراتیو

به این مدل پروفیل پروفیل اسـتیل درزدار نیز گفته می شود. و در ساخت آن از انواع گوناگون فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت ورق استیلی که در ساخت این مدل پروفیل به کار برده می شود. معمولاً پایین است. زیرا بیشتر کاربرد تزیینی آن را مد نظر دارند. دلیل اصلی کاربرد پروفیل استیل دکوراتیو در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌، سطح صاف و صیقلی آن و مقاومــتی می باشد. که در مقابل تغییرات جوی از خود نمایش می‌ دهد.

قوطی استیل همان پروفیل استیل با سطح دایره و مربع می باشد. که محصولات مشابه دیگر آن چون نبشی و تسمه، با پروفیل استیـل طلایی تولید می‌ شوند که با توجه به سطح مقطع، شکل، ظاهر و اندازه، اسامی آن‌ها با یکدیگر فرق دارند. ولی جنس همه آن‌ ها از آلیاژ استیل می باشد.

 پـروفیل اسـتیل 201

همانطور که از نام آنمشخص است. این مدل پروفیل از فولاد ضد زنگ گرید 201 طراحی و تولید شده است. از آن جایی که دوام این نوع فولاد در مقابل شرایط محیطی دشوار نسبت به سایر انواع استنلس استیل پایین‌ تر است. پروفیل ساخته‌ شده از آن بیشتر در ساخت درب و پنجره و محیط‌ هایی مورد استفاده قرار می گیرد. که احتمال زنگ زدن و خوردگی پایین‌ تری دارند. یکی از اصلی ترین مزایای این مدل پروفیل، قیمت کمتر آن نسبت به سایر انواع پروفیل استیل می باشد.

پروفیل-استیل

پروفیل-استیل

 پروفیل اسـتیل 304

این مدل پروفیل استـیل پرکاربردترین نوع است. و بیشتر در بازار یافت می شود. دلیل اصلی محبوبیت پروفیل استیل 304، قابلیت فرم‌ دهی و جوش‌ پذیری بالای آن می باشد. همچنین به علت خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد ضد زنگ 304، اکثرا در موارد زیر کاربرد دارد:

 • صنایع لبنی
 • مواد غذایی
 • ساخت وسایل آشپزخانه
 • ساخت تجهیزات پزشکی
 • ساخت سازهای موسیقی
 • حمل‌ برخی اسـیدها و مواد شیمیایی خاـص

 پـروفیل اسـتیل 316

این مدل پروفـیل به علت مقاومت بالای استیل 316 در مقابل خوردگی و حرارت، بیشتر در صنعت کاربرد دارد. از جمله مزایای پروفیل اسـتیل 316 می‌ توان به صنایع کاغذ، آب‌ معدنی، غذا، صنایع شیمیایی و هوافضا اشاره کرد.

 پروفیل اسـتیل U و Z

پروفیل های استـیل با سطح مقطع باز نیز کاربردی مشابه پروفیل‌ های تولید شده از فولاد معمولی دارند. این پروفیل‌ ها با سطح مقطع U و Z تولید شده است. و در ساخت درب، پنجره و سقف کاربرد دارند.

 قیمت پروفیل استیل

پروفیل‌ های استیل موجود در بازار از کشورهای چین و تایوان وارد می‌ شوند. به علت این‌ که قیمت آنها به نرخ ارز وابسته می باشد. اغلب از دیگر پروفیل‌ های معمولی قیمت به‌ مراتب بیشتری دارند. قیمت پروفیل استیل در صورتی برای شما به‌ صرفه خواهد بود که استفاده از آن در پروژه‌ ها توجیه اقتصادی داشته باشند. جهت اطلاع از آخرین قیمت پروفیل به سایت نوسازان فولاد آباد صنعت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *