اخبار و مقالات

چهارچوب فولادی

چهار-چوب-فولادی-8

چهارچوب چیست؟

به محل های نصب درب و پـنجره در ساختمان ها چهارچوب گفته می شود. محور اصلی که درهای گوناگون در آن محل نصب می گردند. چهارچوب ها هستند. در قدیم تماما از چهارچوب های چوبی استفاده می شده است. اما در حال حاضر به علت دوام چهارچوب های فولادی از یک طرف و نیز قابلیت رنگ پذیری چهارچوب های فولادی از طرف دیگر (به منظور منطبق کردن رنگ آن با رنگ کلی دکوراسیون داخلی) چهار چوب فولادی کاملا جایگزین چهارچوب های چوبی شده اند.

انواع چهارچوب فولادی

این چهارچوب ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • چهارچوب ساده
  • چهارچوب فرانسوی
  • چهارچوب مکزیکی
  • چهارچوب رومی

چهارچوب های فرانسوی و مکزیکی بیشتر شناخته شده اند.  که در این میان چهارچوب فرانسوی پرکاربردتر می باشد. از طرفی دقت نمایید که این چهارچوب های گوناگون از لحاظ طراحی ظاهری و کارایی با هم فرق دارند. و در انتخاب آن ها بایستی نکاتی مانند کاربری، مکانی که چهارچوب در آن قرار است نصب گردد. قیمت و دیگر مواردی از این قبیل بایستی در نظر گرفته شود.

 

چهار-چوب-فولادی6

انواع چهارچوب فولادی درب

چهارچوب فولادی ساده

این نوع چهار چوبی فولادی چهارچوب های ساده و بدون طرح و قدیمی می باشد. که در خیلی از خانه ها از آن استفاده می شده است.

چهارچـوب های فولادی مکزیکی ( قاشقی )

چهارچوب های مکزیکی بر اساس سفارش مشتری در سایزهای متفاوت ساخته می شود. و قابل تولید در بخش خم کاری ورق است. از این مدل درب ساختمان جهت فرم پنجره های پی وی سی, چهار چوب های درب چوبی و…. مورد استفاده قرار می گیرد. و همچنین در اکثریت کارخـانه ها در دو سـایز 4 و 3/5 موجود می باشد. طـول آن نیز 6/6 متر بوده. و در تعیین وزن آن نیز ضخامت ورق تأثیر گذار می باشد.

چهارچوب فولادی فرانسوی

از انواع مختلف چهارچوب فولادی درب مـی توان به مـدل فرانسوی این سازه اشاره کـرد. این سـازه به شکل مـقطع کم درب اشاره داشته و این مدل از پروفیل های بـاز می باشد. که با استفاده از روش نورد سرد طراحـی می شود. این سـازه از ضخامـت 2 تا 2/5 میل برخـوردار بوده. و طول آن حدود 6 متر است. کاربرد اصلی و مهم آن نیز برای درب اتاق ها است. در حقیقت این سازه برای اتاق خواب با ورودی 85 الی 95 سا نتی متر و وردی سرویس از 70 الی 90 سانتی متر مناسب می باشد. وجه اشتراک چهارچوب فرانسوی و مکزیکی شکل طراحی و سـطح مقطع است.

روش ساخت چهار چوب های فولادی

جهت ساخت انواع چهارچوب فولادی درب مانند فرانسوی و مکزیکی شمش فولادی را در کارخـانه حرارت داده می شود. و بوسیله دستگاه نورد گرم به شکل مقطع چارچوب در می آید. در انتها نیز در طول های 6 و 6/6 متری بریده می شوند. به منظور اجرا در پروژه های احتمالی نیز مقاطع در طول های مشخص بریده می شود. و بر روی آن ها جوشکاری انجام می پذیرد. عرض چهار چوب اجرا شده 85 تا 95 سانتی متر می باشد.

راهنمای خرید چهارچـوب فولادی

  • مطمئن شدن از دارا بودن جوشکاری با کیفیت بالا
  • استفاده از رنگ کوره ای در آن به دلیل کیفیت بالاتر نسبت به دیگر روش های رنگ آمیزی
  • برخورداری از جای قفل
  • هم خوانی رنگ و طرح متناسب با فضا و محیط همخوانی با ضخامت دیوار و جایگذاری محیط های مختلف

ویژگی خرید چـهارچوب فولـادی

ویژگی های چهارچوب درب فولادی نسبـت به چهارچوب چوبی عبارت است. از نصب راحت و بی دردسر، میزان استحکام بالا، مقاومت در برابر حریق و بادوام در مقابل ضربه، رنگ آمیزی سریع تر، هزینه کمتر نسبت به چهارچوب های چوبی و بادوام در مقابل خوردگی و حشرات موذی.

چهار چـوب فولـادی ساده

یکی از انواع پرطرفدار چهارچوب درب، چهارچوب فولادی ساده می باشد. که همانگونه که از اسمش پیداست. در ساده ترین شکل ممکن طراحی شده است. و معمولا در مدل های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. و از امنیت و مقاومت چندانی برخوردار نمی باشد.

 

چهار-چوب-فولادی-7

ابعاد چهارچوب فولادی درب اتاق

ارتفاع استاندارد و ابعاد چهارچوب درب اتاق و سرویس 220 سانتی متر و سایز استاندارد عرض اتاق خواب 85 تا 95 سانتی متر و برای سرویس 70 تا 80 سانتی متر است.

مهم ترین عامل جهت دست یافتن به اندازه مناسب چهارچوب درب های داخـلی منازل مثل درب اتاق و درب سرویس، مساحت زیربنایی ساختـمان و نقشه سـاختمان است.

مزایای چهارچوب فولادی

نصب آسان، مقاوت زیاد در برابر ضربات، خوردگی، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی، قابلیت رنگ پذیری بالا

معایب چهارچوب فولـادی

مقاومت کم در برابر رطوبت

1 دیدگاه در “چهارچوب فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *