اخبار و مقالات

تفاوت ناودانی UPA و UNP

تفاوت ناودانی UPA و UNP

تفاوت ناودانی UPA و UNP

تفاوت ناودانی UPA و UNP، یکی از محبوب‌ترین پروفیل‌های باز در صنایع ساختمانی، ناودانی است که از دو بخش مهم تشکیل شده است: جان (سطح افقی) و بال (سطح عمودی). این محصولات به دو شکل C و U تولید می‌ شوند که هر یک استانداردها و خصوصیت‌ های منحصر به فردی را برای تولید دارند. در این متن، می‌ خواهیم به مقایسه ناودانی UPA و UNP بپردازیم، زیرا انواع ناودانی بر اساس شکل، خواص مکانیکی و کاربرد آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند.

برای تولید ناودانی، استانداردهای جهانی خاصی وجود دارند که باعث تفاوت‌های ساختاری و مکانیکی در محصول نهایی می‌ شوند. این محصول از موادی مانند آلومینیوم، فولاد یا فولاد گالوانیزه تولید می‌ شود. انتخاب ماده مناسب برای تولید ناودانی به کاربردهای آن وابسته است؛ به عنوان مثال، اگر از آلومینیوم استفاده شود، ناودانی سبک‌تر و قابل تغییر شکل‌ تر است. این محصولات می‌توانند در ساخت تابلوهای برق، پایه‌ها و قاب‌ها، چهارچوب‌ های در و پنجره، اسکلت ساختمان و… مورد استفاده قرار بگیرند.

مشخصات و کاربرد ناودانی UNP چیست؟

یکی از اشتباهات شایع مردم در سفارش ناودانی، اشتباه در تشخیص نوع پروفیل‌ های upa و unp می‌ باشد. زیرا هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند؛ بنابراین باید مشخصات هر کدام را به دقت بدانید. ناودانی unp براساس استاندارد جهانی DIN-1026-1 تولید می‌شود و به بازار عرضه می‌شود.

پروفیل‌ های unp دارای دو بال عمود بر جان و نسبتاً ضخیم هستند، بنابراین وزن آن‌ها نسبتاً زیاد است. پروفیل‌ های UNP بیشتر برای استفاده در ساخت بادبندها، تیرها، خرپاها، کارهای سنگین ساختمانی، طراحی و تولید ماشین آلات صنعتی و … مناسب هستند.

سایزبندی این پروفیل‌ ها بین 40 تا 400 میلی‌متر است که بر اساس کاربردهای مختلف در پروژه‌ها انتخاب می‌ شود. این نوع ناودانی اغلب وارداتی بوده و اکثراً از کشورهایی همچون ترکیه و چین وارد می‌شود و به همین دلیل به عنوان ناودانی اروپایی شناخته می‌شود.

تفاوت ناودانی UPA و UNP

مشخصات و کاربرد ناودانی UPA چیست؟

ناودانی UPA یا ایرانی، بر اساس استاندارد DIN-1026-2 ساخته می‌شود. این محصول به دلیل ضخامت و وزن کمتری که دارد، در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

استفاده از ناودانی UPA باعث کاهش استحکام ناودانی می‌شود. این نوع ناودانی به دلیل قیمت کمتر نسبت به ناودانی UPN، بیشتر فروخته می‌شود. اما در خرید ناودانی، نرخ محصول ملاک نیست، بلکه کارایی آن مهم است. ناودانی ایرانی به صورت تکی یا جفت در ساختمان‌سازی، ماشین‌آلات و دستگاه‌ها، چهارچوب درب و… استفاده می‌شود.

ارتفاع بال ناودانی بین 40 تا 400 میلی‌ متر است. اگر قصد خرید پروفیل باکیفیت و مناسب با نیازهای خود را دارید، بهتر است به نکات و راهنمای خرید ناودانی توجه کنید.

تفاوت ناودانی UPA و UNP در چیست؟

نام پروفیلوزنقیمتاستانداردمقاومتشکل بال
ناودانی UNPسنگیننسبتا بالاDIN-1026-1استحکام زیادشیب دار، ضخیم
ناودانی UPAسبکنسبتا پایینDIN-1026-2استحکام کمموازی، نازک

ناودانی UPA و UNP در چهار جنبه، یعنی وزن، قیمت، استاندارد و مقاومت، از یکدیگر متفاوت هستند. بال‌های ناودانی UPA دارای ضخامت و وزن کمتری هستند در حالی که بال‌ های ناودانی UNP نسبتاً ضخیم و سنگین هستند. این تفاوت در وزن، موجب افزایش یا کاهش مواد اولیه مورد نیاز برای تولید هر پروفیل می‌ شود که به تبع آن قیمت هر یک نیز متفاوت است.

بنابراین، برای سازه‌هایی که از اندازه عظیمی برخوردار نیستند، پیشنهاد می‌شود از ناودانی UNP استفاده نشود زیرا تعادل وزن اسکلت سازه را در مقابل پی‌ریزی زمین به خطر می‌اندازد و همچنین هزینه‌ های غیر ضروری را ایجاد می‌ کند.

افزایش وزن و ضخامت در بال‌های ناودانی UNP موجب افزایش استحکام و مقاومت آن‌ها در برابر فشار و ضربه می‌شود. بنابراین، برای پروژه‌های با اندازه عظیم و عمق زیاد، ناودانی UNP مناسب‌ تر است. در حالی که ناودانی ایرانی بیشتر برای پروژه‌های سطحی با عمق کمتر مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

استاندارد مناسب برای تولید ناودانی اروپایی DIN-1026-1 است، در حالی که برای ناودانی ایرانی استاندارد DIN-1026-2 استفاده می‌ شود. این استانداردها باعث تولید ناودانی با خواص مکانیکی متفاوت می‌ شوند. شکل ظاهری بال‌های ناودانی UPA موازی و نازک است در حالی که بال‌های ناودانی UNP شیب‌دار و ضخیم هستند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو نوع ناودانی، روش تولید آن ها است. تولید ناودانی UPA نسبت به ناودانی UNP آسان‌تر است، بنابراین سطح دسترسی و استفاده از آن نیز آسان‌ تر است.

تفاوت ناودانی UPA و UNP

روش‌ های تولید ناودانی UPA و UNP

تفاوت ناودانی UPA و UNP، به طور کلی ناودانی یا پروفیل باز، به دو روش پرسی یا نورد گرم و سرد تولید می‌شود. در روش اول، ورق‌های خام فلزی وارد مرحله برش شده و سپس درون دستگاه پرس تحت فشار بسیار شدیدی قرار می‌گیرند. پروفیل تولید شده به این روش، ناودانی پرسی نام دارد.

در روش دوم، قطعات اولیه روی تسمه فلزی قرار گرفته و به ورق‌های ناودانی تبدیل می‌شوند. این متد به دو صورت نورد سرد و گرم انجام می‌شود که محصول نهایی آن، ناودانی فابریک نام دارد. چنانچه به اطلاعات بیشتری در خصوص فرایند تولید این محصول نیاز دارید، به مطلب ناودانی پرسی یا فابریک مراجعه کنید.

پروفیل یکی از پرکاربردترین مقاطع ساختمان سازی و تولید ماشین است که در دو نوع باز و بسته، تولید می‌شود. ناودانی، نوعی پروفیل باز است که جنس‌های متفاوتی مانند آلومینیوم، استیل و گالوانیزه دارد. این محصول از نظر شکل ظاهری، سایز، کاربرد و روش تولید دارای انواع مختلفی است.

این محصول از لحاظ کاربرد و شکل ظاهری به دو صورت C و U تولید می‌شود. یکی از دسته‌بندی‌های رایج ناودانی، بر اساس شکل سطح مقطع صورت می‌گیرد که شامل UPA و UNP هستند. این دو نوع پروفیل باز از لحاظ وزن، استحکام، شکل ظاهری بال، قیمت و استاندارد جهانی با یکدیگر متفاوت هستند. انتخاب نوع ناودانی بر اساس نیاز و حجم پروژه صورت می‌ گیرد. و هیچ یک از آنها بهتر از دیگری نیست.

برای پروژه‌های عظیم برج‌ سازی، بهتر است از کدام ناودانی استفاده کنیم؟

با توجه به وزن سنگین‌ تر و استحکام بیشتر، ناودانی یو ان پی مناسب‌ ترین گزینه برای این پروژه است.

آیا می‌ توان از ناودانی UPA به جای UNP استفاده کرد؟

به طور کلی، ناودانی یو پی ای با سایز بزرگتر در برخی موارد می‌ تواند به عنوان یک گزینه استفاده شود، اگرچه ترجیحاً از آن خودداری می‌ شود.

ناودانی ایرانی چیست؟

نام دیگری برای پروفیل یو پی ای در ایران، ناودانی ایرانی یا ناودانی سبک است که براساس استاندارد ملی تولید می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *