اخبار و مقالات

تفاوت نبشی پرسی و فابریک

تفاوت-نبشی-پرسی-و-فابریک

تفاوت نبشی پرسی و فابریک

اصلی ترین تفاوت نبشی پرسی و فابریک، نبشی، نوعی پروفیل شبیه به حرف L انگلیسی است. که دارای دو مقطع مسطح و عمود بر همدیگر می باشد. و با استفاده از نورد سرد تولید می گردد. پس با این حساب نبشی یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی و همچنین ضروری ترین پروفیل در پروژه های ساختمانی، صنعتی و عمرانی می باشد. که در دو شکل مرکب و منفرد مورد استفاده قرار می گیرد.

این پروفیل های مهم و کاربردی که جنس آنها از آلیاژ، فولاد کربن، گالوانیزه یا ضد زنگ است. از نظر شکل ظاهری به دوسته کلی نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی و از جهت تولید نیز به دو دسته نبشی پرسی و فابریک تقسیم می شوند.

مشخصات نبشی فابریک و پرسی

برای شناسایی نبشی ها از دو پارامتر بال ها و ضخامت استفاده می کنند. به همین دلیل ما میخواهیم در ادامه به بیان مشخصات نبشی فابریک و پرسی بپردازیم.

نبشی فابریک

اگر می خواهید دو نبشی بال مساوی و بال نامساوی را داشته باشید. انتخاب نبشی فابریک گزینه مناسبی است. چراکه از همان ابتدا شمش و یا بیلت فولاد به منظور تولید نبشی وارد خط تولید نورد گرم می شود و تا قبل از سرد شدن در دمای نزدیک به ۱۷۰۰ درجه فارنهایت آن را از عرض خم و در انتها، نبشی را در سایزهای مختلف تولید می کنند. به همین دلیل اصلی ترین کاربرد نبشی فابریک در صنایع صنعتی می باشد.

در این روش ورق فولادی مورد استفاده در تولید نبشی، پیش از سرد شدن و در دمایی نزدیک به ۱۷۰۰ درجه فارنهایت آن را شکل می دهند. یعنی شمش یا بیلت فولاد، از ابتدا به منظور تولید نبشی، وارد خط تولید نورد گرم می‌شود.و در انتها به‌صورت نبشی در سایزهای مختلف خارج می‌شود.

جالب است بدانید که نبشی فابریک را اگر براساس استاندار اروپایی بسازند. به آن نبشی اروپایی می گویند. که اخیرا در کشور ما با استفاده از این استاندارد در تولید نبشی فابریک استفاده می کنند. به همین توانایی بهره بردن از انواع آلیاژهای مختلف فولاد را در تولید نبشی های فابریک دارند.

تفاوت-نبشی-پرسی-و-فابریک

نبشی پرسی

بعد از آشنایی با نبشی فابریک، بهتر است به سراغ نبشی پرسی برویم. این نبشی برخلاف رقیب خود از روش نورد سرد استفاده می کند. یعنی ماده اولیه این نبشی در دمای نزدیک به دمای محیط برای شکل گرفتن در ضخامت دلخواه، قرار گرفته و بعد از برش برای خم کردن و شکل دادن به آن از دستگاه رول فرمینگ کمک می گیرند.

دستگاه رول فرمینگ به دستگاهی گفته می شود که از تعدادی گیربکس برای قالب بندی ها مختلف تشکیل شده که گیربکس آن تاثیر مستقیمی در مشخص کردن ضخامت و سایز نبشی دارد. این دستگاه که ورق های فولادی را در هر طول و ضخامتی فرم می دهد.

برای شکل دهی نبشی پرسی آن را از عرض خم می کنند و در نهایت با دستگاه رول فرمینگ، شکل نهایی نبشی تولید می شود. نبشی پرسی که بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود برای تولید آن معمولا از استاندارد آلمان بهره می برند. همچنین بخاطر محدودیت هایی که در طول دارد فقط توانایی تولید نبشی با بال مساوی به عرض بین ۲۰ تا ۵۰ میلی متری و ضخامت کمتر از ۶ میلی متری است.

تفاوت-نبشی-پرسی-و-فابریک

کاربرد نبشی پرسی و فابریک

تا اینجا با نبشی پرسی و فابریک آشنا شدیم. تا اینجا صحبت ها میتوان گفت نبشی ها در ایجاد اتصالات مثل اتصالات تیرآهن ها به بیم های باربر، اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون اسکلت های فلزی و اتصال پل ها به ستون ها، نقش دارند. همچنین در ساخت سازه های فلزی، ستون، چهارچوب درهای آهنی بزرگ و صنایع دکل سازی نیز از نبشی ها استفاده می شود؛ اما از نبشی های پرسی بیشتر در ساختمان سازی و از نبشی فابریک در صنایع صنعتی استفاده می شود.

تفاوت در قیمت نبشی پرسی و فابریک

یکی از اصلی ترین تفاوتهای این دو نبشی، تفاوت در قیمت نبشی پرسی و فابریک است. یعنی نبشی های فابریک بخاطر نحوه تولید آنها از کیفیت بالاتری نسبت به نبشی های پرسی برخوردار هستند.

تولید نبشی فابریک و پرسی

یکی دیگر از تفاوت ها که به عنوان اصلی ترین تفاوت این دونبشی به حساب می آید تفاوت در نحوه تولید نبشی فابریک و پرسی است. اما اینکه چه مسئله ای این موضوع را به اصلی ترین مورد تبدیل کرده، در ادامه خواهیم گفت.
در تولید نبشی پرسی از یک ورق فولادی به طول ۶ تا ۱۲ متر مورد استفاده قرار می گیرد. که از وسط خم شده و شکل می گیرد. پس در ساخت نبشی پرسی دو مرحله وجود دارد: اول پرس می شود. و بعد آن را برش می دهند و برای شکل دادن نهایی، از دستگاهی بنام رول فرمینگ استفاده می کنند.

ولی برای نبشی فابریک از روش پرس استفاده شده و در پایان نتیجه کار، یک نبشی شکل دهی شده، خارج می شود. یعنی در همان ابتدای تولید به آن شکل می دهند، به همین دلیل یکی تفاوت دیگر در شکل ظاهری آنها است به این دلیل که نبشی های پرسی لبه های گرد دارند اما نبشی های فابریک به صورت لبه های تیز هستند که از این تفاوت در شناخت این دو از هم، مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *