اخبار و مقالات

تفاوت پروفیل زد و آبرو

تفاوت-پروفیل-زد-و-آبرو

تفاوت پروفیل زد و آبرو

پیش توضیح در مورد تفاوت پروفیل زد و آبرو به بررسی پروفیل می پردازیم. پروفیل یکی از مقاطع ساختمانی اصلی و ضروری می باشد که در ابعاد و ضخامت‌ های گوناگون تولید و عرضه می‌ گردد. معمولا پروفیل‌ های موجود در بازار به یکی از اشکال  I،U و Z  و در دو نوع پروفیل باز و پروفیل بسته تولید می‌ گردند. پروفیل زد و پروفیل آبرو از انواع پروفیل‌ های باز می باشند. شاید برای شما هم این سوال بوجود آمده باشد که تفاوت مشخصات فنی و ظاهری پروفیل زد و آبرو چیست. در ادامه این مطلب در مورد تفاوت پروفیل زد و آبرو اطلاعات کامل را ارائه خواهیم داد.

تفاوت مشخصات فنی و ظاهری پروفیل زد و آبرو

شکل ظاهری انواع پروفیل زد شبیه به حرف انگلیسی z است به همین علت به این نام شناخته می‌ شود. پروفیل زد در سایز های 16، 18، 20 و 22 و با ضخامت 2.5 تا 3.5 میلیمتر و مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۳۶۹۴ و استاندارد ملي ايران به شماره ۵۷۲۲ تولید می‌ گردد که با توجه به سایز و ضخامت آن، قیمت پروفیل زد متفاوت است. پروفیل زد را با نماد z نشان می‌ دهند. و عددی که پس از z بیان می‌ شود. نشان دهنده ارتفاع پروفیل می‌ باشد، برای مثال z 20 پروفیلی با ارتفاع 20 سانتیمتر است.

پروفیل آبرو که به آن گاتر شیروانی نیز گفته می شود. شبیه به حرف انگلیسی U است. انواع پروفیل آبرو به دو دسته آبرو یک طرفه و آبرو دو طرفه تقسیم‌ بندی می گردند که قابلیت، کاربرد و قیمت پروفیل آبرو هر کدام با همدیگر متفاوت است. این پروفیل با ضخامت ۲ تا ۳ میلیمتر و در انواع آبرو دنده‌ای، آبرو جعبه‌ ای و آبرو لندنی تولید می گردد. پروفیل‌ های لندنی با ضخامت ۰.۵، ۰.۶، ۰.۷، ۰.۸، ۰.۹ و ۱ میلیمتر، پروفیل‌ های جعبه‌ ای با ضخامت ۰.۵، ۰.۶، ۰.۷، ۰.۸، ۰.۹، ۱، ۱.۵ و ۲ میلیمتر و پروفیل‌ های فیتیله‌ ای با ضخامت ۰.۴ و ۰.۵ میلیمتر در بازار آهن آلات ایران موجود هستند.

تفاوت در کاربرد پروفیل زد و آبرو

تفاوت در کاربرد پروفیل زد و آبرو به این شکل است که از پروفیل زد اغلب برای ساخت سقف ساختمان‌ ها، پارکینگ‌ ها، کارخانه‌ ها، سوله‌ ها، سالن‌ های ورزشی، انبارها، ایستگاه‌ های سوخت رسانی، ایستگاه‌های اتوبوس، سازه‌ های صنعتی و… به کار می رود. از انواع پروفیل زد همچنین برای استفاده در کشتی‌ سازی یا دیگر مصارف صنعتی، ساخت ستون‌ های مقاطع مرکب، برای افزایش استحکام سقف‌ های سالن‌ های چند طبقه با وزن زیاد، برای افزایش استحکام سازه‌ های کوچک‌ تر از کارخانه یا ساختمان‌ های چند طبقه، سقف‌ های کاذب، قاب‌ های در و پنجره، استفاده در ریل‌ ها و پایه‌ ها، ساخت فریم فلزی و … نیز به کار می رود.

انواع پروفیل آبرو برای هدایت آب از روی سقف‌ ها، در ابعاد و ضخامت‌ های گوناگونی تولید می‌ گردد. از اصلی ترین کاربرد پروفیل آبرو می‌ توان به کنترل، جمع‌ آوری و انتقال آب باران و برف از روی سطح بام به سطح زمین اشاره نمود. از سایر کاربرد‌های پروفیل آبرو، اتصال روی ساندویچ پانل‌ های سقفی، ساخت انواع سقف‌ های شیروانی و غیر شیروانی، ساخت درب‌ های چوبی و ام‌ دی‌ اف، سقف محیط‌ هایی همانند گلخانه، مرغ داری و گاوداری، ساخت انواع پارکینگ و سقف پارکینگ جهت کنترل جریان آب و… است.

تفاوت-پروفیل-زد-و-آبرو

 انواع پروفیل زد

پروفیل Z در سه نوع گالوانیزه، آلومینیوم و PVC  ساخته می‌ شود که قیمت خرید پروفیل زد هر یک از آنها با توجه به ضخامت، ارتفاع و نیز ورق مورد استفاده در ساخت آن متفاوت است.

انواع پروفیل زد از لحاظ سایز و ارتفاع به ۴ نوع زیر دسته‌ بندی می‌ گردند. هر سایز از پروفیل‌ های زد آلومینیومی جهت کاربردهای متعددی تولید می‌ گردند و مشتری بایستی مطابق با نیاز خود، آن را خریداری کند.

  • پروفیل Z16، در ضخامت ۲ میلیمتر دارای وزن ۴.۹ کیلوگرم، با ضخامت ۲.۵ میلیمتر دارای وزن ۶ کیلوگرم و با ضخامت ۳ میلیمتر دارای وزن ۷.۲ کیلوگرم است.
  • پروفیل Z18، با ضخامت 2 میلیمتر دارای وزن 5.2 کیلوگرم، با ضخامت 2.5 میلیمتر دارای وزن 6.5 کیلوگرم و با ضخامت 3 میلیمتر دارای وزن 7.7 کیلوگرم است.
  • پروفیل Z20، با ضخامت 2 میلیمتر دارای وزن 5.5 کیلوگرم، با ضخامت 2.5 میلیمتر دارای وزن 6.8 کیلوگرم، با ضخامت 3 میلیمتر دارای وزن 8 کیلوگرم و با ضخامت 3.5 میلیمتر دارای وزن 9.5 کیلوگرم می‌ باشد.
  • پروفیل Z22، با ضخامت 2 میلیمتر دارای وزن 5.8 کیلوگرم، با ضخامت 2.5 میلیمتر دارای وزن 7.2 کیلوگرم، با ضخامت 3 میلیمتر دارای وزن 8.6 کیلوگرم و با ضخامت 3.5 میلیمتر دارای وزن 10 کیلوگرم میباشد.

انواع پروفیل آبرو

انواع پروفیل آبرو، هر کدام در مدل‌ ها، ابعاد و سایزهای متفاوتی تولید می‌ گردند که کاربردهای متفاوتی نیز دارند. پروفیل‌ های آبرو، در انواع پروفیل آبرو لندنی، پروفیل آبرو جعبه‌ ای، پروفیل آبرو گرد، پروفیل آبرو مخفی و پروفیل آبرو فیتیله‌ ای در بازار موجود هستند که قیمت خرید پروفیل آبرو هرنوع با دیگری متفاوت می‌ باشد. در ادامه به معرفی دو نوع از متداول ترین پروفیل‌ های آبرو در بازار آهن آلات می‌ پردازیم و قابلیت های هر یک را بیان می‌ نماییم.

تفاوت-پروفیل-زد-و-آبرو

پروفیل آبرو لندنی

پروفیل آبرو لندنی با ضخامت ۰.۴ میلیمتر و طول ۳ متر تولید می‌ گردد. برای پوشش‌ دادن سقف‌ های بزرگتر، پروفیل‌ های لندنی را به همدیگر متصل می‌ نمایند. و در بعضی مواقع بخش های اضافی را برش می‌ دهند. پروفیل‌ های آبروی لندنی، به علت پرکاربرد بودن، نسبت به دیگر پروفیل‌ های آبرو در بازار با حجم بیشتری موجود است. پروفیل‌ های آبرو لندنی از ورق گالوانیزه ساخته می‌ گردند. ولی اگر در طولانی مدت در معرض آب و رطوبت قرار بگیرند دچار آسیب‌ و خرابی‌ می‌ گردند.

پروفیل آبرو جعبه‌ای

پروفیل آبرو جعبه‌ ای نسبت به پروفیل آبرو لندنی، ظاهر زیباتری دارد. در نتیجه اغلب برای استفاده در سقف‌ های شیروانی رستوران‌ ها یا سازه‌ های گران‌ قیمت، به کار می‌ روند. پروفیل آبرو جعبه‌ ای با ضخامت بیشتر از ۰.۴ میلیمتر تولید می گردد و نسبت به پروفیل آبرو لندنی در مقابل زنگ‌ زدگی و خوردگی مقاوم‌ تر است. از این پروفیل‌ برای ساخت انواع سوله، ساختمان‌ های صنعتی و تولیدی‌، ساختمان‌ بیمارستان‌ ها یا خانه‌ های بهداشت و … به کار می رود.

 قیمت پروفیل زد و آبرو

قیمت پروفیل زد و آبرو با توجه به عوامل گوناگونی همانند نوع، ضخامت، سایز و طول محصول تعیین می‌ شود. با توجه به نوسانات قیمت آهن آلات در بازار، قیمت این محصولات نیز دچار نوسان می‌ گردد از این رو نمی‌ توان قیمت ثابتی برای آن‌ ها تعیین نمود. برای اطلاع از آخرین قیمت آهن آلات در بازار آهن و فولاد ایران می‌ توانید به این لینک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *