اخبار و مقالات

سپری چیست؟

سپری

سپری یا پروفیل T

پروفیل T یا سپری به عنوان یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد شناخته می‌ شود. این محصول از دو قسمت به نام جان و بال تشکیل شده است. برای تولید آن، از روش نورد گرم یا سرد استفاده می‌ شود. تا پروفیل فابریک یا پرسی تولید شود. در فرآیند نورد گرم، از استانداردهای جدول اشتال استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تمام این نکات را همراه با عوامل تأثیرگذار بر قیمت سپری بررسی کنیم. لطفا تا پایان متن با ما همراه باشید.

سپری چیست؟

سپری، یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت و پروژه‌های عمرانی مختلف است که از دو قسمت اصلی، یعنی بال و جان ساخته شده است. این دو بخش به نحوی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا شکل ظاهری مشابه حرف T ایجاد شود. به همین دلیل، به این محصول پروفیل T نیز گفته می‌شود. برای تولید آن، دو روش پرسی و فابریک استفاده می‌شود.

در تولید سپری فابریک، از نورد گرم استفاده می‌شود. اما چگونه آهن سپری تولید می‌شود؟ برای تولید پروفیل T فابریک، آهن مورد استفاده از نوع شمش یا بلوم است که با تغییر دما به صورت سپری در می‌آید. اما در روش پرسی، با استفاده از نیروی پرس و بدون تغییر دما، مقاطع فولادی اولیه به این محصول تبدیل می‌شوند. در کل، محصول تولید شده با نورد گرم از کیفیت بیشتری برخوردار است.

یکی دیگر از روش‌های تولید سپری، برش تیرآهن است. این شیوه برای تولید سپری‌هایی مناسب است که به ضخامت و مقاومت بیشتری نیاز دارند. سپـری در سایزها و ضخامت‌های مختلف با مقادیری بین 0.9 تا 2.5 میلی‌متر وجود دارد؛ اما ضخامت 2 میلی‌متری آن کاربردی‌تر است. همچنین، اندازه بال و جان نیز در انواع سپری‌ها متفاوت است.

سپری

انواع سپری

پروفیل T با استفاده از چند ماده اولیه مختلف، از جمله آهن، آلومینیوم، استیل و برنج تولید می‌شود. در ادامه، ویژگی‌ها و مشخصات هر یک را بررسی خواهیم کرد.

 1. آهن: پروفیل T آهنی معمولاً دارای وزن و مقاومت بالا است. این نوع پروفیل T به عنوان یک ماده ساختمانی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز و عمران استفاده می‌شود. آهن توانایی باربری بالا و مقاومت در برابر فشار و کشش را داراست.
 2. آلومینیوم: پروفیل T آلومینیومی سبک و با وزن کمتری نسبت به آهن دارد. این ویژگی باعث می‌ شود که پروفیل T آلومینیومی در کاربردهایی که وزن مهم است، مثل صنایع هوایی و خودروسازی، استفاده شود. همچنین، آلومینیوم مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد.
 3. استیل: پروفیل T استیلی دارای مقاومت بسیار بالا و استحکام بزرگی است. استیل به دلیل خواص مکانیکی مناسب، مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالا، در بسیاری از برنامه‌های صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود.
 4. برنج: پروفیل T برنجی به دلیل خواص الکتریکی و حرارتی خاص خود، در برخی از کاربردهای الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برنج همچنین مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد.

هر یک از این مواد اولیه برای تولید پروفیل T خاصیت‌ها و کاربردهای خود را دارند و انتخاب ماده مناسب بسته به نیازها و شرایط مورد استفاده ضروری است.

سپری آلومینیومی

سـپری آلومینیومی نسبت به نوع آهنی از مقاومت و استحکام کم تری برخوردار است. این ویژگی باعث می‌شود که در موارد روکاری و قفسه‌بندی حمام، آشپزخانه و مکان‌های مشابه استفاده شود. سپری آلومینیومی به دلیل وزن کمتر خود نسبت به سپری آهنی، مناسبی برای ساخت سقف‌ های کاذب است. در سقف‌ های کاذب، کاهش وزن سپری بسیار مهم است تا بار مرده سازه کاهش یابد. به همین دلیل، استفاده از سـپری آلومینیومی در این محصول به میزان بیشتری معمول است.

سـپری آهنی

انواع سپری آهنی موجود در بازار، به چند شیوه قابل دسته‌ بندی هستند. برای مثال، این مقاطع آهنی را بر اساس اندازه بال و جان، در سه گروه زیر قرار می‌دهند:

جان و بال مساوی: در این نوع سپری آهنی، اندازه بال و جان یکسان است. این دسته از سپری‌ها برای برخی کاربردها و نیازهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
جان بزرگتر از بال: در این نوع سپری آهنی، اندازه جان بزرگتر از اندازه بال است. این تفاوت در ابعاد به دلیل نیازهای خاص در برخی ساختارها و کاربردها ایجاد می‌شود.
بال بزرگتر از جان: در این دسته از سپری آهنی، اندازه بال بزرگتر از اندازه جان است. این نوع سپری برای موارد خاصی که نیاز به باربری بیشتر در بال دارند، استفاده می‌شود.

هر یک از این دسته‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای خاصی دارند و بسته به نیازهای مورد استفاده، انتخاب می‌شوند. همچنین، سـپری‌ ها بر اساس شیوه تولید نیز قابل تقسیم هستند. از این رو، پروفیل T به دسته‌های فابریک و پرسی تقسیم می‌شود.

سپری فابریک نسبت به نوع پرسی از استانداردهای بیشتری برخوردار است و براساس جدول اشتال به تولید می‌رسد. این جدول به نام استاندارد آلمان نیز معروف است و یک معیار معتبر برای شناخت استانداردها در مقاطع فولادی مختلف است.
سپری

جدول وزن سپری

اگر شما قصد خرید سـپری را داشته باشید، بدیهی است که وزن نهایی سفارش برای شما اهمیت بالایی خواهد داشت. زیرا خرید و فروش این محصول، همانند اکثر مقاطع فولادی، بر اساس وزن انجام می‌ شود. در ادامه، جدولی آمده است که وزن شاخه‌های سپری به طول 6 متر در اندازه‌های مختلف را نمایش می‌دهد.

جدول وزن شاخه‌ های 6 متری سـپری به اندازه‌های مختلف:

 • سپری سایز 1: وزن
 • سپری سایز 2: وزن
 • سپری سایز 3: وزن
 • سپری سایز 4: وزن
 • و غیره…

با استفاده از این جدول، شما می‌ توانید وزن مورد نیاز برای سپری مورد نظر خود را مشخص کنید و سفارش خود را به این ترتیب قرار دهید.

جدول وزن سپری
 

کاربرد سپری

محصولات فولادی و آهنی، از ساخت و سازهای شخصی تا پروژه‌های عمرانی گسترده، در مجموعه‌ای از کاربردهای گوناگون استفاده می‌شوند و سپـری نیز از این قاعده مستثنی نیست. در زیر، برخی از کاربردهای مهم این محصول را بررسی می‌کنیم:

 1. اتصال پل‌ها به ستون‌ها
 2. ساخت ستون و خرپا
 3. تولید انواع در و پنجره
 4. استحکام اسکلت گلخانه‌ها، انبارها و سازه‌های مشابه
 5. ساخت سقف‌های کاذب
 6. استفاده در ایجاد نماهای سازه
 7. صنعت سدسازی
 8. گاردریل‌ها (کنار اتوبان‌ها، کنار پل‌ها و غیره)
 9. سقف‌های نورگذر
 10. زیرسازی‌های فلزی در پروژه‌های عمرانی
 11. کلافبندی دیوارهای بنایی (وال پست)

سپری به عنوان یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در اجرای پروژه‌های مختلف شناخته می‌شود. این محصول، که به نام پروفیل T نیز شناخته می‌شود، به دو روش فابریک (نورد گرم) و پرسی (نورد سرد) تولید می‌شود. در فرآیند ساخت این مقطع فولادی، استانداردهای لازم رعایت می‌شود و جدول اشتال به عنوان یک راهنمای معتبر در استفاده از استانداردها استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *