اخبار و مقالات

انواع آهن آلات و کاربرد آن

انواع-آهن-آلات-و-کاربرد-آن

کاربرد انواع آهن آلات

یکی از عناصر جدا نشدنی زندگی بشر از زمان کشف فلزات، آهن بوده است. به مرور زمان و توسعه زندگی شهری کاربرد انواع آهن آلات گوناگون در بخش‌ های مختلف زندگی افزایش یافت. به‌ طوری که در هر مکان و تحت هر شرایطی که قرار داشته باشیم. در اطراف خودمان مقاطع فولادی گوناگون و محصولات آهنی بسیاری را مشاهده خواهیم نمود. درب و پنجره‌های قدیمی، اسکلت ساختمان‌ های بتنی و فولادی، بدنه اکثر خودروها، مبلمان اداری و خانگی، تجهیزات و لوازم صنعتی، دیوار و سقف سوله‌ ها و کارخانه‌ ها و بسیاری موارد دیگر از این‌ دست را آهن آلات تشکیل می‌ دهند.

انواع آهن آلات ساختمانی

آهن آلات ساختمانی با توجه به تاریخچه شکل گیری دارای نامگذاری های مشخصی بوده اند. برای مثال یکی از اولین انواع آهن آلات ساختمانی تیرآهن می باشد. تیر ساختمانی یا Beam قبل از اینکه از آهن یا فولاد ساخته شود. در ساختمان ها به صورت چوبی به کار گرفته شده است. پس از تولید تیرهای فولادی نام تیرآهن به آن اطلاق گردیده. تیرآهن یا steel beam به لحاظ تاریخچه کاربرد این نام را گرفته است. اما بر اساس شکل نیز نام منحصر به فردی دارد.

اصطلاح تیرآهن یا I-Beam به معنی تیر آهنی با شکل سطح مقطع I انگلیسی است. از این رو دیگر انواع آهن آلات ساختمانی نیز بر حسب شکل سطح مقطع آن ها نامگذاری می گردند. باید توجه نمایید که دسته ای از محصولات فولادی نیز هستند که شکل سطح مقطع مشخصی نمی توان برای آن ها در نظر داشت. برای مثال توری ها یا رابیتس های گالوانیزه. اگرچه این محصولات در ساختمان به کار می روند. اما در زمره پروفیل ها محسوب نمی شوند.

 کاربرد انواع آهن آلات ساختمانی

اگر ساختمان بتنی در حال ساخت دیده باشید از سرستون‌ های نیمه ساخته میلگردهای بیرون زده را دیده‌ اید. و یا در کوچه‌ ها، کارگران را در حال خم کردن و کار با این مقاطع فولادی را مشاهده کرده‌ اید.

در یک تعریف ساده میلگرد به پروفیلی با سطح مقطع دایره و توپر گفته می‌ شود. میلگردها در دو نوع آجدار و ساده تولید می‌ شوند. که نوع آجدار آن اغلب کاربرد ساختمانی و نوع ساده آن بیشتر کاربرد صنعتی دارد.

میلگردها با قطرهای گوناگونی تولید می‌ گردند. که بر اساس نوع استفاده از قطرهای گوناگون آن استفاده می‌ گردد. برای مثال یک ساختمان 2 طبقه ممکن است از میلگرد 16 یا 18 استفاده گردد. و برای یک ساختمان 10 طبقه از میلگرد 28 یا بیشتر.

خرید میلگرد برای مقاصد گوناگون از ساختن یک‌ خانه یا مغازه کوچک گرفته تا ساختمان‌ سازی کلان و علاوه بر این اطلاع از قیمت این محصول نیز کار ساده‌ای می باشد، چه برای خرید و چه برای اطلاع از قیمت کافی است سری به صفحه قیمت میلگرد ما بیاندازید.

انواع-آهن-آلات-و-کاربرد-آن

تیرآهن

اکثر افراد در شرایط گوناگون ساختمان‌ های در حال ساخت را دیده‌ اند. و چشمشان به تیرآهن خورده است. اکثر افراد تیرآهن را با سطح مقطعی شبیه به حرف H انگلیسی می‌ شناسند. اما این موضوع را بدانید که نوع دیگری از تیرآهن نیز وجود دارد که به تیرآهن آیی معروف می باشد. چرا که سطح مقطعی شبیه به حرف I در انگلیسی دارد.

لوله

یکی از مقاطع پرکاربرد فولادی، لوله‌ ها هستند. همه ما با لوله‌ ها آشنایی داریم پس توضیح در مورد چیستی لوله کار بیهوده‌ ای می باشد. اما نکته قابل‌ توجه در مورد لوله های فولادی، طیف گسترده کاربرد آن‌ ها از مبلمان خانگی و اداری تا لوله‌ های انتقال گاز و نفت می باشد. در اغلب صندلی‌ های اداری، میزها، مبلمان، از لوله‌ ها استفاده می‌ شود به‌ گونه‌ ای که در دسته‌ بندی لوله‌ های صنعتی، لوله‌ ای به نام لوله مبلی وجود دارد. که با ورق فولاد روغنی ساخته‌ شده است و کاربرد آن در تولید مبلمان می باشد.

شمش فولادی

بیلت یا شمشال از فرآورده‌های میانی نورد فولاد می باشد که سطح مقطع آن کوچک‌ تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع می باشد. در اصل شمش فولادی محصول خروجی کارخانه‌ های فولاد سازی که به‌ وسیله آن آهن آلات مختلفی مانند تیرآهن و میلگرد تولید می‌ گردد.

مصرف شمش‌ های فولادی بیشتر برای کارخانه‌ ها و تولیدی‌ های صنعتی می باشد. و کاربرد ساختمانی ندارد. قیمت این محصول در بورس کالای کشور تعیین‌ شده است. و عرضه و تقاضا در صنعت بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارد.

نبشی

نبشی‌ ها مقاطع فولادی هستند که هم به روش نورد سرد و هم به روش نورد گرم تولید می‌ شوند، شکل ظاهری نبشی مانند حرف انگلیسی می باشد. و در دو نوع ضلع‌ های مساوی و ضلع‌ های غیرمساوی تولید می‌ گردند.

نبشی‌ های ضلع مساوی اغلب کاربرد و استفاده ساختمانی دارند، و نبشی‌ های با ضلع نابرابر کاربردهای صنعتی مانند تولید دکل‌ های برق‌ دارند.

ناودانی

ناودانی‌ ها یکی دیگر از مقاطع فولادی می باشند که فرایند تولید آن‌ ها مانند نبشی‌ ها می باشد. با این تفاوت که شکل ظاهری آن‌ ها مانند حرف U انگلیسی می باشد. اما به این صورت که مقطع پایینی آن‌ ها صاف است. و قوس دار نیست. معمولاً دو نوع نبشی در صنعت تولید می‌ گردد. که یکی دیواره‌ هایی کاملا موازی دارد. و دیگری دارای دیواره‌ های شیب دار می باشد. از کاربرد ناودانی‌ ها می‌توان به محل حرکت قلطک ها، آسانسور ها، پله‌ های اضطراری، اسکلت فلزی سوله‌ ها، بخش‌ های مختلف سازه‌های فولادی و… اشاره نمود.

انواع-آهن-آلات-و-کاربرد-آن

انواع ورق فولادی

به طور کلی ورق فولادی به محصولی گفته می‌ شود. که دارای عرضی ثابت و طولی متغیر می باشد. که معمولاً ضخامت بالایی ندارد. و به دو صورت رول و بریده شده (شیت) در بازار موجود می باشد.

در تولید ورق‌ های فولادی از دو تکنولوژی نورد سرد و نورد گرم استفاده می‌ شود. به محصول خروجی فرایند نورد گرم، ورق سیاه و به محصول خروجی نورد سرد، ورق روغنی گفته می‌ شود.

ورق‌ های روغنی معمولا با ضخامت 3 دهم میلیمتر تا 3 میلیمتر عرضه می‌ شوند. و دو عرض استاندارد 100 و 125 سانتیمتری دارند. ظاهر ورق‌ های روغنی براق و سیقلی می باشد. و از همین رو در مواردی که ظاهر محصول نهایی بسیار مهم است. از این نوع ورق استفاده می‌ شود. از کاربردهای ورق روغنی می‌ توان به تولید سینک‌ های ظرف شویی، بدنه لوازم خانگی مثل یخچال و اجاق گاز، بدنه و قطعات خودرو، ساخت مخازن فلزی مقاوم در برابر خوردگی و… نام برد.

ورق سیاه به دلیل قرار گیری در فرایند نورد گرم ظاهری کدر و تیره دارد. به همین دلیل بیشتر در مصارف صنعتی که رنگ سطح اهمیتی ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای ورق سیاه می‌ توان به ساخت بدنه آبگرمکن ها، ساخت تانکر، ساخت انواع پروفیل، قطعات خودرو، تجهیزات کشاورزی و… اشاره داشت.

کاربرد قوطی

یکی از کاربرد انواع آهن آلات، در دنیای آهن آلات، قوطی‌ های فولادی می باشند. قوطی‌ ها محصولاتی هستند. که سطح مقطع آنها به صورت مربع و یا مستطیل تو خالی است. و معمولا با جنس‌ های مختلف تولید و عرضه می‌ شوند. و کاربرد آن‌ ها نیز با توجه به جنسشان متفاوت می باشد.

به طور عمومی کاربرد قوطی‌ های سایز بزرگ، استفاده به عنوان ستون در سازه‌ های فولادی می باشد. اما قوطی‌ های سایز کوچک مصارف بسیار زیادی دارند. که برای مثال می‌ توان به، ساخت انواع تخت خواب های فلزی، میزهای غذا خوری، قفسه‌ های فلزی، بدنه داخلی خودروها، درب و پنجره‌ های فولادی، اجزا تجهیزات ورزشی و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *