اخبار و مقالات

پروفیل مبلی

پروفیل مبلی

پروفیل مبلی ، نوعی پروفیل می باشد که با توجه به قابلیت های منحصر به فرد کاربردهای ویژه ای دارد مانند استفاده از آن در ساخت وسایل خانگی و… ناگفته نماند که قوطی‌ های مبلی از ورق فلزی تولید می‌ گردند . روش تولید این محصول به این صورت است که تولید کننده ابتدا ورق‌ های فلزی را در ابعاد متعددی برش میزند . سپس به سراغ خم کاری و دیگر مراحل تولید می‌ رود . قوطی مبلی با استفاده از کاربردهای بسیاری که دارد در سه جنس قوطی مبلی با ورق سیاه ، پروفیل مبلی با ورق آلومینیوم و قوطی مبلی با ورق گالوانیزه یا نورد سرد به بازار عرضه می‌ گردد .

پروفیل مبلی چیست ؟

در حالت کلی پروفیل محصولی است که با روش شکل دهی سرد توسط قالب ، شکل دهی گرم و خروج کاری تولید انجام می گیرد و سطح مقطع آن در کلیه ی طول محصول یکسان می باشد . پروفیل مبلی محصولی فولادی می باشد که از ورق سرد با ضخامت 0.7 الی 1.5 میلیمتر تولید شده است و میتواند سطح مقطع سه گوش ، چهار گوش ، دایره ای و یا ترکیبی داشته باشد . رایج ترین پروفیل های مبلی پروفیل هایی با سطح مقطع مربع یا مستطیل است و این پروفیل ها با سطح مقطع دایره ای شکل که اغلب در دسته لوله ها قرار دارد . پروفیل مبلی ، ظاهری بسیار زیبا و براق دارد . به همین دلیل در ساخت وسایل خانگی از آن استفاده می شود که این وسایل شامل پایه‌ های صندلی ، میز و مبلمان می باشد . نکته‌ی دیگر در مورد ظاهر قوطی مبلی ابعاد و سایزهای خیلی دقیقی آن می باشد این قابلیت بین انواع پروفیل‌ های فلزی ، منحصر به فرد می باشد . و درز جوش این محصول خیلی ظریف می باشد .

 

مقایسه پروفیل سبک با پروفیل سنگین

پروفیل سبک از ورق روغنی یا ورق نورد سرد تولید شده است. و در ضخامت های زیر 1.5 میلی متر موجود است. جهت تولید پروفیل سبک از دو استاندارد DIN2394 و EN10219-2 به کار برده می شود.

قوطی مبلی

تاریخچه پروفیل مبلی ارتباط نزدیکی با تاریخچه کلیه ی محصولات فولادی که از راه نورد سرد تولید می‌ شوند دارد . استفاده از پروفیل سبک حدود ده سال پیش شروع شده است و اولین بار در آمریکای شمالی ، سپس در ایالات‌ متحده و بریتانیا رواج پیدا یافته است . اما در ابتدا  استفاده از قوطی مبلی به‌ صورت آزمایشی بود و سپس در مصالح ساختمانی از آن به کار برده شد . علت اینکه در ابتدا این محصول تأیید نشده بود عدم شناخت محصولات نورد سرد به‌ منظور استفاده فولاد ساختمانی بود . علاوه بر اینکه محصولات فولادی نورد سرد رشد یافته اند ، مهندسان و متخصصان نیز جهت استفاده از قوطی پروفیل مبلی ، استانداردها و دلایل بسیاری را پیدا کرده اند .در سال‌های 1930 تا 1940 ، محصولات تولید شده با نورد سرد به جایگاه خاص خود در محصولات ساختمانی رسیده اند . در اوایل از که از این پروفیل استفاده می شد قیمت آن ثابت نبود اما با گذر زمان به حد نصاب رسید . و نکته دیگر اینکه پروفیل مبلی با نام های پروفیل سبک یا پروفیل روغنی نیز در بازار شناخته می شود .

کاربرد پروفیل مبلی

از جمله کاربرد های مهم پروفیل های مبلی میتوان به یکسری موارد مهم اشاره کرد به این موارد شامل ساخت مبلمان خانگی و اداری ، ساخت خودرو ، ساخت انواع دوچرخه ، تولید انواع تابلو های تبلیغاتی ، ساخت تجهیزات متنوع در صنایع دفاع و هوا فضا ، ساختن درب و پنجره ، تولید فرفوژه برای ساخت سرویس اتاق خواب و… ، تولید تجهیزات پیش ساخته مثل کانتینروکانکس تولید لوازم خانگی پروفیل های مبلی ویژگی های زیادی دارند که به سه دسته قابلیت های ظاهری ، شیمیایی و فیزیکی تقسیم می گردند و اصلی ترین آن ها رد ادامه ذکر خواهد شد . قابلیت آبکاری ،  خاصیت خمش و تغییر شکل فیزیکی ، قابلیت رنگ آمیزی تنوع بالا از نظر ضخامت که معمولا بین 0.6 تا 1.5 میلیمتر می باشد . مقاومت بالا در مقابل زنگ زدگی به علت داشتن پوشش روغنی ، خاصیت جوش پذیری بالا ، سطح صیقلی و براق ، وزن سبک ، استحکام کششی بالا ، ابعاد ضلعی ، قطر و ضخامت بسیار دقیق ، ویژگی تولید در ابعاد و وزن های گوناگون و… اصلی ترین قابلیت هایی بود که میتوان به آن در این مطلب اشاره کرد . همینطور نحوه ساخت قوطی مبلی به چند مدل انجام می گیرد که یکی از انها بیشتر مورد استفاده قرار داده می شود . ابتدا تسمه‌ هایی که از ورق بریده شده‌ اند ، بوسیله دستگاه فرمینگ خم‌ شده و گوشه‌ های مقطع را به وجود می آورند همینطور نوبت جوش دادن دو لبه پروفیل به یکدیگر می باشد . در این روش از کنار هم قرار دادن دو نیم پروفیل و جوش دادن آن‌ ها به همدیگر به کار می برند . پروفیل دارای جوش یا درز ، کیفیت کم تری نسبت به بدون درز دارد که در این روش به علت استفاده از دو درز یا دو جوش ، کیفیت قوطی مبلی افت می یابد .

پروفیل سبک

همانطور که گفتیم پروفیل مبلی محصولی فولادی می باشد که از ورق سرد با ضخامت 0.7 الی 1.5 میلیمتر تولید می گردد . و پر کاردبردترین نوع پروفیل ها ، قوطی پروفیل مبلی یا پروفیل سبک با سطح مقطع مربع و یا قوطی سبک با سطح مقطع مستطیل می باشد . در صنعت به پروفیل مبلی به علت سبکی وزن و ضخامت ، پروفیل سبک هم می گویند . این پروفیل ها در خیلی از صنایع و تولیدات همانند ساخت پایه میز ، صندلی و تخت ، انواع مختلف لوازم خانگی و ساخت و تولید انواع اگزوز خودرو ، ساخت بدنه و فرمان خودرو ، کانکس و کاتینر و… مورد استفاده قرار داده میشود . مقدار انعطاف و استحکام این نوع پروفیل ، بسته به گرید ورق استفاده شده در آن دارد . در تولید قوطی مبلی با ورق روغنی ، از ورق نوع ST12, ST14 به کار برده می شود . و نکته نهایی اینکه قیمت پروفیل سبک میتواند در بهای تمام شده بسیاری از کالاها تاثیر دارد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *